Na sociálnej sieti Facebook koluje medzi ľuďmi ďalší podvod, ktorý sa ich snaží nalákať na vidinu rýchleho zárobku. Príspevok sľubuje zhodnotenie peňazí už za krátky čas, pričom obsahuje odkaz, po ktorom, ak naňho používateľ klikne, bude v jeho mene pridaný pochvalný komentár bez jeho vedomia. Na podvod upozorňuje aj polícia na stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Množstvo doterajších podvodov na slovenskom prostredí Facebooku sa opäť raz rozrástlo o ďalší pokus podvodníkov, ktorí chcú oklamať ľudí vidinou rýchleho zárobku. Na nástenke sa Slováci môžu stretnúť s príspevkom, v ktorom figuruje aj známy podnikateľ Jaroslav Haščák.

Aktualizované 6.10.2020

Najnovšie sa objavuje príspevok s menom Martina Kvietika. Aj po vyše 2 mesiacoch od upozornenia sa takýto podvod naďalej šíri slovenským prostredím Facebooku, no ľudí chce tentokrát oklamať novým statusom.

Opäť sa opakuje rovnaký scenár. Na nástenke ľudí je po ich reakcii na zdieľaný príspevok s pochybnou URL adresou zverejnený odkaz a pod neho je automaticky pridaný pochvalný komentár. Zároveň sa v príspevku označia ďalší priatelia človeka, ktorý na podvodný príspevok klikol.

Týmto spôsobom chcú podvodníci prilákať a oklamať čo najviac ľudí. Ako však už v júli tohto roka upozornila polícia, takýmto interaktívnym príspevkom môžu prísť ľudia aj o prihlasovacie údaje k svojmu FB účtu.

Je veľmi pravdepodobné, že sa takýto druh podvodu bude na Slovensku šíriť naďalej. Najlepším spôsobom, ako jeho šírenie spomaliť a obmedziť, je naň nereagovať a príspevok nahlásiť sociálnej sieti ako podvod. Návod na to nájdeš v pôvodnej verzii článku.

Pôvodný článok

Facebookom sa šíri ďalší podvod. Ľudia ho v komentároch nedobrovoľne chvália

Podvodníci zneužili jeho fotografiu, aby vyzerala ich ponuka dôveryhodnejšie, no napriek tomu už napohľad „smrdí“ podvodným konaním. Hlavnou úlohou je tentokrát nalákať ľudí, aby klikli na zdieľaný odkaz v podozrivej forme.

Nejde totiž o URL odkaz na webovú stránku v klasickej podobe. Príspevok je šírený z adresy „D3954K8D8W.GSBBLJG.XYZ“, čo samo o sebe naznačuje, že sa môže jednať o podvod.

Po kliknutí na odkaz a absolvovaní ďalších krokov sa totiž pod príspevkom zverejní v mene nič netušiaceho používateľa pochvalný komentár, v ktorom tento spôsob zárobku pozitívne hodnotí. Komentár sa však zobrazuje ďalším ľuďom, ktorí tak môžu nadobudnúť mylnú predstavu o rýchlom zárobku.

Polícia navyše upozorňuje, že prostredníctvom takéhoto interaktívneho príspevku môžu podvodníci získať od používateľa aj prihlasovacie údaje k jeho profilu na Facebooku, prípadne aj platobné údaje a pripraviť ho tak o peniaze. V komentároch pod príspevkom polície sa objavili skúseností niektorých ľudí, ktorí sa nechali týmto príspevkom oklamať.

Nenechaj si ujsť
Nedaj sa nachytať: Podvodníci v mene známej stránky s vyše 200-tisíc sledovateľmi na FB a Instagrame chcú získať údaje o kreditkách

Pokiaľ teda niekto na takýto podvod naletí, najvhodnejšie je zmeniť si čo najskôr heslo na Facebooku a najmä neposkytovať údaje kreditnej karty, prostredníctvom ktorých môžu podvodníci pripraviť obeť o peniaze. Je pravdepodobné, že sa takýto podvodný príspevok bude na Slovensku šíriť ďalej. Najlepším riešením je však odkaz ignorovať a prípadne aj nahlásiť ako podvod.

Ako nahlásiť podvodný príspevok na Facebooku:

  1. Kliknúť na ikonu troch bodiek v pravom hornom rohu
  2. Zvoliť možnosť „Získať podporu alebo nahlásiť príspevok“
  3. Vybrať niektorú zo zobrazených možností alebo zvoliť „Niečo iné“
  4. Zo zoznamu potom stačí vybrať „Podvod“ a odoslať hlásenie

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú