Microsoft k 14. januáru 2020 oficiálne ukončí bezplatnú podporu jedného z najobľúbenejších a najpoužívanejších operačných systémov, Windows 7. Jeho používatelia sa už nedočkajú technickej podpory či bezpečnostných aktualizácií.

Začína sa nová dekáda a s ňou Microsoft oficiálne ukončuje Windows 7, ktorého oficiálne uvedenie prebehlo 22. októbra 2009. Spoločnosť Microsoft vtedy prijala záväzok poskytovať podporu po dobu 10 rokov.

Čo znamená ukončenie podpory Widowsu 7?

Oficiálna bezplatná podpora Windowsu 7 sa končí. Čo to však pre koncového zákazníka znamená? Pre používateľa to v podstate znamená, že stratí prístup k technickej podpore a k súvisiacim službám, no čo je dôležitejšie, systém už nebude dostávať bezpečnostné aktualizácie. Tie udržiavali systém odolný voči aktuálnym vírusom a malvérom.

Tie však môžu ešte stále prísť vo veľmi výnimočných prípadoch, ako bola napríklad bezpečnostná aktualizácia pre oficiálne nepodporovaný systém Windows XP v prípade záplaty zraniteľnosti CVE-2019-0708 známej ako BlueKeep. Aktualizácie signatúr bude naďalej dostávať aj softvér Microsoft Security Essentials, no samotná platforma MSE sa však už neaktualizuje.

Čo radí Microsoft?

Zariadenia so systémom Windows 7 budú napriek ukončenej podpore fungovať aj naďalej, no Microsoft používateľom, ktorí ešte stále používajú Windows 7, odporúča prechod na novší Windows 10.

Nelichotivá história aktualizácií a stability jednotlivých verzií ale ukazuje, že používatelia neprejavujú príliš veľkú ochotu prejsť na novší systém. Predsa len, Windows 7 bol jeden z najpoužívanejších systémov a ešte stále je jeho podiel na trhu 26,82 %. Predpokladá sa však, že s príchodom oficiálneho dátumu ukončenia podpory sa k prechodu na nový systém rozhodne čoraz viac používateľov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom