Od predošlého piatku sa toho na kryptotrhu udialo naozaj dosť. Ešte pred víkendom sa najhodnotnejšia kryptomena obchodovala za 71,6 tisíc dolárov. No po sérii publikovaných správ a reportov z amerického trhu sa ceny kryptomien, akcií aj zlata ocitli vo fáze konsolidácie. Čo bolo dôvodom pre pomerne prudký pokles a aké sú vyhliadky pre najbližšie obdobie? A aké kryptocoiny sa oplatí sledovať? Na to sa pozrieme v tomto článku.

Navštíviť PlayDoge

Turbulentný týždeň Bitcoinu, ktorý sa pohyboval v rozmedzí 5 tisíc dolárov

Minulý týždeň si Bitcoin držal pomerne stabilnú pozíciu okolo 70 tisíc dolárov. Nárast nad 71 a pol tisíc prišiel v utorok, keď americký úrad pre pracovnú štatistiku zverejnil správu o počte voľných pracovných miest na trhu. Tie boli nižšie než sa očakávalo a reakcia Bitcoinu smerom nahor bola takmer okamžitá. Potom však prišiel piatok a zverejnenie štatistiky nezamestnanosti.

Nižší počet otvorených pracovných pozícií by sa v ideálnom prípade mal premietnuť aj do zníženia počtu nezamestnaných. Opak bol však pravdou. Počet nezamestnaných stúpol z 3,9 na 4 %. Výsledkom bolo významné posilnenie dolárového indexu DXY, a to až o 0,8 %, čo je naopak nie veľmi dobrou správou pre kryptomeny. Investori totiž v týchto podmienkach začínajú svoje prostriedky vkladať do menej volatilných nástrojov. No napriek nepriaznivým faktorom Bitcoin klesol na cene len minimálne a stále si dokázal udržať hladinu 70 tisíc. Až do živého vysielania známeho investora Keitha Gilla, známeho pod prezývkou Roaring Kitty.

Keith Gill sa v komunite obchodníkov a investorov preslávil ešte v roku 2021, keď bol najvýznamnejšou postavou rastu hodnoty akcií GameStop. Tieto akcie vystrelili aj v polovici mája tohto roka a spolu s nimi aj hodnota meme coinov. GameStop je totiž na sféru meme úzko naviazaný. Predchádzajúci piatok bol Roaring Kitty po dlhom období opäť naživo na svojom YouTube kanáli. GameStop ešte predtým oznámil, že vydal ďalších 75 miliónov akcií a ich hodnota začala rapídne klesať. Za jeden deň stratili až 40 % a Keith vo svojom live streame ukázal, že stratil vyše 235 tisíc dolárov. To už Bitcoin ani ostatné kryptomeny nevydržali a v niektorých prípadoch padli o desiatky percent.

Keith Gill, známy aj ako Roaring Kitty, svojimi videami a analýzami na YouTube a Reddite výrazne ovplyvnil nárast ceny akcií GameStop. Jeho optimizmus a dôraz na podhodnotenie GME inšpirovali tisíce retailových investorov k nákupu akcií. Tento masívny záujem spôsobil tzv. short squeeze, čo v januári 2021 zvýšilo cenu akcií z 4 $ na viac ako 82 dolárov. Gill sa stal ikonou retailového investovania, pričom jeho aktivity zdôraznili silu individuálnych investorov v porovnaní s tradičnými finančnými inštitúciami.

Bitcoin sa prepadol ešte hlbšie, keď bolo jasné, že centrálna banky USA (FED) tento rok pristúpi k zníženiu úrokových sadzieb len raz, maximálne dvakrát. To je po marcovom predpoklade siedmich znížení tvrdá rana. Bitcoin sa tak aktuálne spamätáva z vyše 5 tisícového kolísania v priebehu posledných dní. No ani dnes nie je dôvod na paniku, keďže kryptomena vykazuje potenciál ďalšieho rastu.

Cena je stále v rámci normálu. Môžeme čakať pohyb nahor?

Hoci všetky vonkajšie okolnosti nehrajú Bitcoinu do kariet, zvratom stále dokáže odolávať. Pred stredajším zasadnutím FED dokonca opäť útočil na 70 tisícovú hranicu, no oficiálne stanovisko centrálnej banky hodnotu znovu poslalo nadol. Nie však tak markantne, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. V čase písania článku je BTC opäť na hladine 68 tisíc $ a naďalej stúpa. Kryptomena sa totiž môže oprieť o silný podporný bod okolo 66-67 tisíc dolárov. Od tej sa doposiaľ vždy dokázala vyšvihnúť nahor. Pri mesačnom pohľade BTC dokonca priniesol investorom zisky nad 8 %. Stále sa tak hýbeme medzi podporou 66 tisíc a rezistenciou okolo 72 tisíc $. Nervozitu by mohol spôsobiť až pád k 60 tisíc $, no s aktuálnou dynamikou tento scenár zatiaľ nehrozí.

Graf BTC dokonca vykazuje býčie vzory. Jeden z nich – konkrétne head & shoulders, formuje už od apríla. Aktuálne sa nachádzame na konci tohto vzoru a niektorí analytici odhadujú, že by sme sa mohli dočkať väčšieho rastu. Pohľad na hodinové a štvorhodinové grafy síce nevyzerajú obzvlášť pozitívne, no denný súhrn už optimistický je, a to najmä z dlhodobého hľadiska. Navyše Bitcoin potvrdil, že je dostatočne silným investičným nástrojom, aby ustál nepriaznivú atmosféru.

Na býčom charaktere Bitcoinu a altcoinov sa zhodujú aj analytici

Predpoklad pre ďalší rast nielen Bitcoinu, ale aj altcoinov vyjadrili viacerí analytici, obchodníci aj nadšenci kryptosféry. Fakt, že sa stále pohybujeme v štandardných pozíciách potvrdzuje Altcoin Sherpa s 217 tisícmi sledovateľov na sieti X. Zároveň je presvedčený, že do konca roka Bitcoin prekoná 100 tisíc dolárov.


Vzorec head & shoulders si všimol aj populárny kryptotrader Crypto Rover. Jeho predpoklad je, že Bitcoin opäť vystúpa k hranici 73 až 74 tisíc dolárov, pretože tam čaká páka likvidity v objeme vyše 6 miliárd dolárov. Takú porciu si ani veľkí obchodníci nebudú chcieť nechať ujsť. Pozitívny vývoj očakáva Aurelien Ohayon s vyše 137 tisíckami sledovateľov. Svoj predpoklad ďalšieho býčieho obdobia podkladá dlhodobým grafom, kde by sa Bitcoin mohol dostať až na hranicu 100 tisíc $.


Zaujímavý postreh publikoval populárny analytik STEPH IS CRYPTO. Aj on verí, že Bitcoin prechádza len fázou bežnej konsolidácie a zároveň tvaruje vzorec býčej vlajky. Ešte pozoruhodnejší je však jeho pohľad na oblasť alternatívnych coinov a ich vzorec rastu po jednotlivých halvingoch odmien.


V najbližších týždňoch a mesiacoch by sme sa mohli dočkať rastu nových a perspektívnych projektov, vrátane meme coinov či play-to-earn platforiem. V súčasnosti je jedným z najatraktívnejších tokenov PlayDoge. Ten ponúka spojenie nostalgického herného spracovania s modernými prvkami blockchainu.

Play-to-earn hra PlayDoge so spracovaním v štýle tamagoči

Projekt PlayDoge si svoj príchod na trh nemohol načasovať lepšie. Podľa prognóz by sme sa jednak mohli dočkať rastu altcoinov, ale tiež oblasti gamingu na blockchaine. Obe tieto oblasti PlayDoge pokrýva, keďže ide o mobilnú play-to-earn hru, postavenú na natívnom tokene PLAY. Už na prvý pohľad však zaujme svojim spracovaním. Tvorcovia sa vo veľkom inšpirovali ikonickou hrou 90. rokov, tamagoči.

Aj v PlayDoge bude vašou úlohou starať sa o svoje virtuálne domáce zvieratko. Ako už názov napovedá, pôjde o psíka Doge, čím sa projekt radí do rodiny obľúbených a výnosných kryptocoinov. Základ hry stojí na modernej platforme Binance Smart Chain a využíva mechanizmus play-to-earn. To znamená, že za príkladné staranie sa o psíka a plnenie rôznych minihier vás PlayDoge odmení novými tokenmi PLAY. Hra preto nemá potenciál len pre nadšencov blockchain gamingu, ale tiež z investičného hľadiska.

Majiteľov tokenu PLAY isto poteší aj možnosť zaistenia pasívneho príjmu prostredníctvom odmien za uzamknutie tokenov. Za posilnenie stability siete ich PlayDoge odmení ročným percentuálnym výnosom 210 %. Na odmeny za staking si tvorcovia prichystali 12 % z celkovej zásoby 9,4 miliardy PLAY. Najväčšiu časť zhltol predpredaj, na ktorý alokovali rovnú polovicu tokenov.

Systémom odmien a nostalgickým spracovaním v 2D 8-bitovej grafike si PlayDoge získal pozornosť mnohých investorov. Preto už po dvoch týždňoch od spustenia predpredaja projekt vyzbieral 4,2 milióna dolárov. Ak sa chcete k majiteľom tokenov PLAY pripojiť a zabezpečiť si prístup k hre a herným rozšíreniam ako prví, navštívte webstránku predpredaja. Tam si PlayDoge coiny kúpite prostredníctvom kryptomien BNB, ETH, USDT alebo platobnej karty.

Záver

Bitcoin a s ním aj celý kryptotrh prežil búrlivý týždeň. Aj napriek tlaku z negatívnych správ dokázal BTC odolať a udržať si stabilnú pozíciu blízko 68 tisíc dolárov. Navyše sa dá predpokladať, že trh má šancu ďalej rásť, a to najmä na základe optimistických vzorcov na cenových grafoch. Rovnaký odhad majú aj viacerí poprední analytici, ktorí veria aj vo vzostup altcoinov.

Využiť momentálnu dynamiku môžete prostredníctvom nového a ambiciózneho projektu PlayDoge. Ten v sebe nesie nostalgický odkaz na hry 90. rokov, no s moderným a investične lákavým mechanizmom. Viac o projekte PlayDoge nájdete vo whitepaperi alebo na stránke predpredaja.

Navštíviť PlayDoge

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú