Technológie napredujú neuveriteľne rýchlym tempom. Kým pred dvadsiatimi rokmi bol počítač v domácnosti viac-menej výnimočné, dnes už má vlastné zariadenie každý jeden člen a bez problémov aj viac kusov. Samozrejmosťou je aj neustále pripojenie k internetu. 

Síce pred dvadsiatimi rokmi existovali počítače a aj internet, no tieto technológie boli smerované viac do rôznych internetových kaviarní, ktoré väčšina z nás v minulosti určite navštívila a strávila tam hodiny času. Medzi bežnými ľuďmi boli oveľa viac rozšírené prenosné konzoly ako Gameboy a jeho čínske napodobeniny. Počítač bol luxusom, ktorý si nemohol dovoliť úplne každý a ak aj áno, potreboval naň dlho šetriť.

Špecifikácie vtedajších počítačov boli na dnešné pomery veľmi slabé a už aj prvé Android smartfóny disponovali väčším výkonom. Dovolím si povedať, že aj keď si niekto kúpil domov počítač, zrejme ani nevedel, ako veľmi je výkonný. Hlavné bolo, že ho má. Bohužiaľ, ani po dvadsiatich rokoch sa situácia veľmi nezmenila a veľa ľudí aj dnes stále kupuje hotové zostavy, ktoré sú často zbytočne predražené a výkonom zaostávajú za počítačom v rovnakej cenovej hladine, do ktorého boli komponenty kupované samostatne.

Vtedy terno, dnes už len na smiech

Pre ukážku vtedajších komponentov môžu slúžiť hry vydané v tom roku (1999). Napríklad taký Quake III vyžadoval na spustenie procesor Pentium s taktom aspoň 233 Mhz, pričom veľkosť grafickej pamäte musela byť aspoň 8 MB. Druhý variant zahrňoval procesor Pentium II (@266 Mhz), prípadne AMD K6 s taktom 350 Mhz. V oboch prípadoch musela byť grafická karta s aspoň 4 MB pamäte. Vtipne pôsobia aj ďalšie požiadavky ako 64 MB RAM, CD-ROM s rýchlosťou aspoň 4x či minimálne 25 MB miesta na disku.

Zobraziť celú galériu (2)
San José Public Library/Flickr

Populárnym systémom bol vtedy Microsoft Windows 98, ktorý oproti predchodcovi priniesol viaceré vylepšenia. Umožňoval tiež spúšťať hry pod MS-DOS. Medzi lepšie konfigurácie patrili počítače, ktoré mali procesor Pentium III, ktorý bol predstavený koncom roka ’99 a jeho takt bol až 800 Mhz. Tak vysoký takt však niekedy spôsoboval problémy pri hraní hier a preto tu bolo fyzické tlačidlo Turbo, ktoré takt procesora prispôsobilo požiadavkám danej hry.

počítače pred 20 rokmi
drawkbox/Reddit

Prečítaj si tiež
Taktovanie procesorov je dnes naozaj hračkou, alebo ako sme v minulosti tŕpli pri každom kroku

Veľkosť operačnej pamäte dosahovala až do 1 GB, pričom v danej dobe šlo o poriadne vysokú hodnotu, za čo však majiteľ aj poriadne zacvakal. Väčšina počítačov však disponovala hodnotou 128 MB RAM. Priemerná veľkosť pevného disku v danú dobu bola približne 10 GB. Dnes je táto hodnota skôr na smiech, nakoľko aj filmy vo vysokej kvalite majú častokrát vyššiu veľkosť.

Zabúdať tiež netreba na strašné CRT monitory, z ktorých pri dlhšej práci poriadne bolel zrak. Dnes už sú našťastie prežitkom a nájsť ich môžme hlavne na pracoviskách pultov centrálnej ochrany, či v miestnostiach bezpečnostných služieb, na ktorých sa zobrazujú záznamy z kamier.

Vtedy   Dnes
Počet jadier procesora 1 4 – 8
Takt procesora 300 – 800 Mhz 3,5 – 5,1 Ghz
RAM 128 MB 8 GB
Grafická karta 16 MB 6 GB
Pevný disk 10 GB 2 TB HDD / 128 GB SSD
Monitor CRT 15″ (800 x 600) 2K IPS 27″

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú