Systém Windows je jednoznačne najviac používaným operačným systémom na trhu. Je to dané tým, že nie je viazaný len na určité zariadenia (ako macOS) a je veľmi ľahké sa v ňom orientovať (na rozdiel od Linuxu). Jeho história siaha až do minulého tisícročia a za tak dlhú dobu sa posunul výrazne dopredu. 

Počas niekoľkých desiatok rokov bolo vydaných niekoľko verzií, pričom logicky každá z nich mala svoje výhody aj nevýhody. K dnešnému dňu bolo vydaných celkovo 14 verzií, no len niektoré z nich sa zapísali do pamäti používateľov. S vydaním Windows 10 zároveň skončilo číslovanie a žiadna ďalšia samostatná verzia už nebude.

Všetky ďalšie zmeny budú už len vo forme aktualizácií, čo znamená, že ak na tvojom počítači beží Windows 10, máš v podstate doživotný prístup k tomu najaktuálnejšiemu z dielne Microsoftu.

Windows 95

Vydanie: August 1995

Predtým: Windows 3.1/ Windows 3/ Windows 2/ Windows 1

Prvý plnohodnotný používateľský systém, ktorí obsahoval tradičné tlačidlo Štart a štartovacie menu. Vydaniu predchádzala neuveriteľná reklama, v ktorej vystupovali Rolling Stones, Jennifer Anistor či Matthew Perry. Predstavená bola aj funkcia Plug-and-play, ktorá umožňovala pripojiť a používať periférie bez toho, aby musel používateľ inštalovať potrebné ovládače. Funkčnosť však bola katastrofálna a ovládače bolo nutné inštalovať aj tak. Novinkou bol aj prehliadač Internet Explorer či 32-bit prostredie, stvorené na multitasking.

Windows XP

Vydanie: Október 2001

Predtým: Windows 2000 / Windows ME / Windows 98

Jeden z najobľúbenejších operačných systémov, ktorý na trhu vydržal aj najdlhšie. Trvalo 6 rokov, kým prišla nová verzia operačného systému. Počas jeho životnosti však dorazili 3x obrovské aktualizácie (Service Pack), ktoré udržiavali systém v aktuálnom stave. Zrejme každý si tento systém pamätá a to hlavne kvôli ikonickému pozadiu na ploche a úvodnej znelke pri zapínaní počítača.

Dokonca aj teraz sa využíva na 1,75 % všetkých aktívnych počítačov s Windowsom, čo je rádovo niekoľko stoviek tisíc. Bohužiaľ, najväčšou slabinou systému bola jeho bezpečnosť a pre skúsených hackerov nebolo ťažké prelomiť zabezpečenie.

Windows Vista

Vydanie: Október 2001

Predtým: Windows XP

Zrejme najviac nenávidená verzia Windowsu, ktorá sa na trhu udržala len 2 roky, než sa ukázala náhrada. Síce po dizajnovej stránke išlo o posun, systém obsahov neuveriteľné množstvo chýb, hoc mal Microsoft dostatok času na to, aby to všetko bolo tip-top. Taktiež boli nastavené relatívne vysoké systémové požiadavky.

Odoprieť však nemožno to, že so systémom prišiel aj DirectX 10, ktorý vylepšil herný výkon a predstavený bol aj Windows Media Player 11, Internet Explorer 7 či Windows Defender a Office 2007, ktorý je mimoriadne obľúbený aj dnes. Že sa jednalo o krok vedľa dokazuje aj to, že v súčasnosti je viac počítačov so systémom Windows XP, než s Vistou.

Windows 7

Vydanie: Október 2009

Predtým: Windows Vista

Ruku hore, ak stále používaš túto verziu Windowsu. Podľa viacerých hlasov ide o doteraz najlepšiu verziu, akú kedy Microsoft vydal. Niet preto divu, že sedmička je stále aktívna na viac ako 33 % počítačov. Táto verzia vychádzala z Visty, od ktorej si prebrala viacero vychytávok. Nakoľko si už Microsoft nemohol dovoliť ďalší krok vedľa, opravené boli takmer všetky chyby, bol stabilnejší, rýchlejší a zrejme potrvá niekoľko rokov, kým sa používatelia rozhodnú z neho prejsť na inú verziu.

Medzi najväčšími novinkami bola možnosť rozdeliť obrazovku na viacero okien, čo ešte viac zefektívnilo prácu na počítači. Skvelé boli aj rôzne widgety, ktoré si si mohol umiestniť na pracovnú plochu.

Windows 8 a 8.1

Vydanie: Október 2012 / Október 2013

Predtým: Windows 7

Kontroverzná verzia, ktorej úmysel bol veľmi dobrý, no nestretlo sa to s pochopením. Windows 8 totiž odstránil dovtedy klasické ovládanie pomocou štartu a navigačnej lišty a namiesto toho boli pre používateľa k dispozícii dlaždice. Bolo to hlavne z dôvodu, že takéto rozloženie bolo možné veľmi jednoducho prispôsobiť pre používanie na tabletoch a smartfónoch.

Taktiež bol systém plne pripravený na dotykové ovládanie, čo mali práve dlaždice vylepšiť. Prišla podpora pre USB 3.0, pribudol Windows Store, no ani to nestačilo k tomu, aby si tento systém našiel cestu k ľuďom. Menší ústupok prišiel s verziou 8.1, kde sa vrátilo defaultné rozloženie pracovnej plochy (vrátane tlačidla Štart), no dôvera používateľov bola narušená.

Windows 10

Vydanie: September 2014

Predtým: Windows 8.1

Aktuálna verzia, ktorá bola dlhú chvíľu dostupná zadarmo pre všetkých používateľov. Microsoft sa znova vrátil k tradičnému konceptu, od ktorého používatelia nechceli ustúpiť a spravil dobre. Aj napriek počiatočnej nevôli sa dnes väčšina používateľov zhoduje, že systém je jeden z najlepších a funguje bez väčších problém.

Aby nie, veď od jeho uvedenia ubehlo takmer 5 rokov, počas ktorých nastalo niekoľko vizuálnych zmien, zväčša smerom k lepšiemu. Veľa zmien sa udialo aj pod kapotou, kedy pribudla podpora DirectX 12, predstavený bol nový prehliadač Microsoft Edge, no napriek tomu sa požiadavky dokázali udržať na veľmi prijateľnej hodnote.

Kontroverzne však pôsobilo spôsoby Microsoftu, ktorý sa doslova snažil systém vnútiť používateľom. Okrem toho je Windows 10 kritizovaný aj kvôli zbieraniu veľkého množstva osobných údajov.

Taktiež zmizli všetky hry, ktoré častokrát spríjemňovali chvíle bez internetu. Napriek tomu ide o jeden z najlepších a najbezpečnejších systémov, ktoré môžeš mať na svojom počítači.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom