Internetový gigant Google každý deň prináša novú grafiku vo svojom vyhľadávači, čím ľuďom pripomína udalosti z minulosti. Pred pár dňami oslávili dôležité 115. výročie objavenia kusu najstaršieho známeho počítača na svete. Volá sa Počítač z Antikytéry alebo Mechanizmus z Antikytéry. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Objavený bol pri gréckom ostrove Antikytéra a ležal pod vodou viac ako 2000 rokov. Počítač sa ponoril spolu s loďou a objavený bol až na prelome 20. storočia skupinou rybárov, ktorí sa potápali po večeri. Jeden z nich sa vrátil k posádke s bronzovou rukou, čo bol prvý nález z vraku Antikytéra. Po dvoch rokoch, teda v roku 1902, našiel archeológ pod menom Valerios Stais medzi mincami, sochami a keramickými hmotami zelený hrdzavý kus kovu. Práve to bol prvý kus najstaršieho známeho počítača – Mechanizmus Antikytéra.

počítač z antikytéry

Takto nejako mohol mechanizmus vyzerať, keď bol vyrobený

zdroj fotografie: Screenshot / YouTube / Antikythera

nenechaj si ujsť
Pohľad do minulosti: Čo sa nachádzalo v útrobách historicky prvého osobného počítača?

Posledné desaťročia sa vedci snažia pomocou röntgenových snímkov a CT skenov prísť na to, ako počítač pôvodne vyzeral. Predpokladá sa, že vyrobený bol medzi rokom 200 až 70 pred našim letopočtom. Zariadenie s veľkosťou hodín obsahovalo komplikovanú zbierku približne 30 blokovacích, spriadacích zariadení, ktoré ovládali číselníky sledujúce Slnko, Mesiac, zatmenie či planéty. Otočením ručnej kľuky vyčnievajúcej z pravého (pravdepodobne dreveného) rámu zariadenia sa otáčali ozubené kolesá, ktoré posúvali ručičky na číselníky – umožňujúc používateľovi presne predpovedať zatmenie a prechod nebeských telies cez oblohu.

„Nič rovnako alebo podobne sofistikované sa znova neobjaví minimálne tisíc rokov.“, píše Jo Marchant pre Smithsoniánsku inštitúciu. Skeny z roku 2016 dokonca odhalili akýsi štítok s vysvetlivkami. Obsahoval napríklad informácie o farbách zatmenia, čo boli v tej dobe podrobnosti, ktoré sa používali pri vytváraní astrologických predpovedí. Výskumníci však nevedia a zrejme ani nikdy nebudú vedieť, aký bol účel tohto zariadenia a kto ho používal. Napriek tomu stále dúfajú, že ďalšie výskumy pomôžu odhaliť odpovede na doteraz nezodpovedané otázky.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
100%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.