TH Cheng, regionálny riaditeľ spoločnosti ASUS pre východnú Európu, vysvetľuje revolúciu v segmente notebookov a softvéru s umelou inteligenciou, ktorá v roku 2024 zmení spôsob používania počítačov.

Technologický priemysel zažíva v poslednom čase rozmach vďaka umelej inteligencii. Všetko od softvéru až po hardvér súvisí s umelou inteligenciou. Prečo sa to deje práve teraz?

Všetky významné zmeny v technologickom priemysle, ktorých som bol počas kariéry svedkom, sa udiali v tom správnom okamihu a boli poháňané tou správnou technológiou. Dovoľte mi, aby som uviedol príklad: uvedenie platformy Intel Centrino v roku 2003. Aj keď samotný názov nemusí koncovým používateľom nič hovoriť, znamenal historickú zmenu v segmente osobných počítačov tým, že priniesol zabudovanú Wi-Fi konektivitu!

ASUS S1N bol prvý Intel Centrino notebook na svete, ktorý bol dostupný pre zákazníkov. Išlo o jeden z tých momentov „pred a po“. V súčasnosti je nemožné nájsť notebook bez Wi-Fi konektivity. Ďalšia podobná premena nastala, keď sa o niekoľko rokov neskôr predstavil segment ultrabookov. Vďaka tomuto posunu máme dnes ultraprenosné notebooky s hmotnosťou len niečo vyše 1 kg, ktoré dokážu na jedno nabitie fungovať 10 až 15 hodín.

A teraz prišla éra umelej inteligencie. Boli sme svedkami prelomového vzniku veľkých jazykových modelov od softvérových inovátorov, ako je OpenAI, a tento trend sa teraz dostáva aj do osobných počítačov.

Asus

Prečo sa zameriavame na notebooky? Pretože sú celosvetovo najobľúbenejším typom počítačov. Nastal ideálny čas na zavedenie ďalšej zmeny a vytvorenie inteligentnejších, rýchlejších a bezpečnejších zariadení.

Myslím si, že by mohlo ísť o najvýznamnejšiu revolúciu v PC priemysle za posledné desaťročia.

Hovoríte o revolúcii, ale čo to znamená pre používateľa?

Väčšina služieb umelej inteligencie funguje v súčasnosti v cloude. Používatelia môžu k týmto službám pristupovať z akéhokoľvek počítača, ale existuje niekoľko dlhodobých obáv:

  1. Ochrana osobných údajov zákazníkov: Požiadavky odoslané na servery tretích strán musia byť spracované bezpečne.
  2. Čas odozvy: Čas potrebný na splnenie požiadaviek sa môže predĺžiť v dôsledku dopytu používateľov po konkrétnych službách alebo softvéri.
  3. Náklady: Investície do cloud computingu v poslednom čase prudko vzrástli a predpokladá sa, že v nasledujúcich troch rokoch dosiahnu 400 miliárd USD. V dôsledku toho sa očakáva aj nárast nákladov za predplatné služieb.

Notebooky používajú milióny ľudí na celom svete a sú stále najobľúbenejším typom počítača. Ak by sa časť výpočtov umelej inteligencie mohla vykonávať lokálne, výrazne by to zlepšilo funkčnosť umelej inteligencie, zlepšilo súkromie údajov a skrátilo časy odozvy.

Máte na mysli NPU jednotku (Neural Processing Unit)?

Áno, NPU jednotka (Neural Processing Unit) je nový kľúčový komponent počítačov a je podobná procesoru alebo grafickej karte. NPU jednotka je zodpovedná za spracovanie všetkých výpočtov súvisiacich s umelou inteligenciou, čo som mal na mysli pod pojmom „ak by sa časť výpočtov umelej inteligencie mohla vykonávať lokálne“.

Integrácia služby Microsoft Copilot do systému Windows prináša množstvo výhod nad rámec spoliehania sa výlučne na NPU jednotku. Očakáva sa, že tento trend bude ďalej rásť.

Príkladom sú aplikácie na videohovory, v ktorých môžu používatelia aktivovať rozmazanie pozadia. Táto funkcia v reálnom čase značne zaťažuje procesor, pretože ten dohliada na rôzne iné procesy bežiace v operačnom systéme.

TH Cheng executive interview product photo rozovor
Asus

Prenesením rozmazávania pozadia na NPU jednotku dosiahneme rovnaký výsledok s trikrát nižšou spotrebou energie a používatelia vďaka tomu získajú ďalšie 2 až 3 hodiny výdrže batérie navyše. To bola predtým nedosiahnuteľná výhoda. Či už často využívate videohovory alebo pracujete na cestách, dlhšia výdrž batérie je podstatnou výhodou.

Predstavte si, že nemôžete nájsť konkrétny slajd alebo fotografiu, ktorú ste si pozerali minulý týždeň. Pomocou režimu Recall v systéme Windows 11 vám AI asistent umožní prechádzať časovú os plochy a nájsť tento chýbajúci obsah. Je to skutočne pozoruhodné, najmä ak vezmeme do úvahy, ako často sa ľudia s týmto problémom stretávajú.

Kedy očakávate, že ľudia začnú meniť svoje súčasné notebooky po tom, ako sa dozvedia o notebookoch s umelou inteligenciou?

Prvý Copilot+ PC sa dostane na globálny trh v júni a v priebehu roka 2024 bude postupne rásť aj dostupnosť AI softvéru. ASUS uvedie na trh svoj revolučný Copilot+ PC, Vivobook S 15 (S5507QA), 18. júna.

Očakávame adaptačné obdobie a uvedomujeme si, že tzv. early adopters a tvorcovia obsahu sú pripravení rýchlo reagovať vďaka svojej efektívnosti, ktorá priamo prispieva k rastu ich podnikania.

Očakáva sa, že s pribúdajúcim softvérom s umelou inteligenciou sa bude trh rýchlo rozširovať. Prognózy naznačujú, že v priebehu nasledujúcich dvoch rokov by sa mohlo predať niekoľko desiatok miliónov kusov.

Môžete prezradiť nejaké podrobnosti o stratégii spoločnosti ASUS?

Stanovili sme si jasný cieľ: byť prví na trhu s Copilot+ PC. Naším cieľom nie je iba jeden model; chceme pokryť niekoľko dôležitých segmentov súčasne.

ASUS má bohatú históriu ako líder technologických inovácií. Tieto inovácie nám nielenže pomohli stať sa jedným z troch najväčších výrobcov notebookov, ale tiež posilnili našu značku.

Pripravované uvedenie Copilot+ PC je pre nás veľmi dôležité. Netrpezlivo čakáme, kedy naši zákazníci spoznajú túto novú generáciu počítačov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú