Podvodníci vystupujú v mene Svetovej zdravotníckej organizácie a správou chcú od ľudí vylákať osobné informácie a pripraviť ich o peniaze. Sľubujú vyše miliardu eur. Na podvod upozornila polícia na facebookovom účte Hoaxy a podvody – Polícia SR.
Na Slovensku sa v súvislosti so šíriacim sa koronavírusom objavuje množstvo hoaxov a vymyslených správ. Okrem toho však ľudia čelia aj podvodným emailom, ktorými sa chcú podvodníci dostať k ich osobným údajom. Doteraz sme sa mohli stretnúť s rôznymi phishingovými mailmi, v ktorých sa písalo o rôznych výhrach alebo sa podvodníci vydávali za známe spoločnosti.
Ich taktika je jednoduchá. V správe sa snažia ľudí nalákať na vidinu výhry, ktorá je až absurdne vysoká, a presvedčiť ich, že boli vybraní ako „šťastní výhercovia“.
Podobný prípad sa nedávno objavoval aj v súvislosti s Facebookom. Momentálne však môžu Slováci nájsť vo svojich emailových schránkach poštu od falošnej Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Slovákov chcú oklamať obrovským grantom
Email adresáta informuje o tom, že môže získať grant vo výške 1,5 miliardy eur. Podvodníci obeť žiadajú o zaslanie osobných údajov, vrátane adresy, telefónneho čísla či veku na priloženú adresu na Gmaili, údajne kvôli „spracovaniu žiadosti“.
ĎALŠÍ PODVOD V TIENI KORONAVÍRUSU: NA "OVERENÉ" EMAILY OD SVETOVEJ ZDRAVOTNÍCKEJ ORGANIZÁCIE NEODPOVEDAJTE AK NECHCETE…
Gepostet von Hoaxy a podvody – Polícia SR am Montag, 28. September 2020
Celý text je však písaný lámavou slovenčinou, pravdepodobne bol len preložený cez prekladač. Už to je prvým znakom podvodu. Takýmito phishingovými emailmi sa podvodníci snažia vylákať citlivé údaje o ľuďoch, ktoré môžu neskôr zneužiť na nekalé účely, cielené útoky či dokonca vydieranie. Obeť, ktorá zašle údaje, tak môže prísť vo výsledku aj o svojej financie.

Podvodníci sa v takýchto správach často vydávajú za známe inštitúcie alebo spoločnosti v snahe navodiť u adresátov dojem, že sa jedná o vierohodnú správu. Mnohokrát ich však odhalí práve zlá gramatika či lámavá slovenčina, ale aj podozrivo lákavé ponuky, ktorými sa ľudí snažia oklamať.
Ďalšie dôležité články:
- Po roku je späť. Tisíce Slovákov naleteli rovnakej podvodnej stránke na Facebooku
- Čoraz viac Slovákov je obeťou tohto podvodu. Útočníci chcú prístup aj do internet bankingu
- Podvodné e-maily od Pošty zaplavili Slovákov. Žiadajú zaplatiť zásielku
- Podvodníci naďalej skúšajú Slovákov, falošná „podpora Windowsu“ kradne peniaze a osobné údaje
Zo Slovenska

Zbohom papiérový certifikát. Špeciálnu appku na Covid-19 testovanie už používajú v 3 krajských mestách

AKTUALIZOVANÉ Slováci zaplatia aj cez SMS a čety. Nový platobný systém už podporujú 4 banky

Slováci čoraz viac kupujú elektrické autá. Ich podiel za posledný rok rapídne narástol, koľko kusov sa predalo?

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Ktorú streamovaciu službu si vybrať a ako ušetriť na predplatnom?
