Kompas je zariadenie, ktoré ukazuje smer k severnému magnetickému pólu. Neukazuje však na ten pravý zemepisný pól, ktorý je oproti zemepisnému o trochu posunutý. To sa však po niekoľkých storočiach zmení a kompasy v anglickom Greenwichi budú ukazovať na skutočný sever – informuje British Geological Survey.

Zaujímavý prírodný úkaz sa má objaviť v nasledujúcich štrnástich dňoch a je pripomienkou toho, ako magnetický severný pól Zeme neustále putuje od skutočného geografického pólu Zeme. Ide o tzv. magnetickú deklináciu, čo je uhol medzi zemepisným a magnetickým severom na zemeguli. Je to teda odchýlka, ktorá sa líši od miesta a času, kde sa práve nachádzame. V Atlantickom a Indickom oceáne sa uvádza západná a v Tichom oceáne, naopak, východná odchýlka.

NOAA

Napríklad, taká Bratislava má magnetickú deklináciu o 4°42′ východne, pričom každý rok sa to posúva o 0°9′ východne. V prípade, že sa hodnota rovná nule, hovoríme o agóne (spája severný a južný pól). Vplyv má tiež na výrobu kompasov, kde musí byť strelka vyvážená podľa magnetickej inklinácie oblasti, kde sa bude používať. Je to preto, aby bola odchýlka čo najmenšia.

360 rokov čakania

V dôsledku zmien v zemskom jadre magnetický sever neustále kolíše a dochádza k jeho posunu. V anglickom Greenwichi, kde sa nachádza Kráľovské observatórium, založené v roku 1839, však dôjde k spomínanej agóne, a to v nasledujúcich 14 dňoch. Tento jav nastane prvýkrát od založenia observatória a po dlhých 360 rokoch.

Agóna sa však bude stále pohybovať, rýchlosťou približne 20 kilometrov za rok. V nasledujúcich 15 až 20 rokoch preto stále bude prechádzať Spojeným kráľovstvom, no všetky kompasy budú pravdepodobne smerovať na východ od skutočného severu.

BGC

Doteraz stovky rokov ukazoval v Spojenom kráľovstve kompas viac na západ, miestami s magnetickou deklináciou až takmer 25 stupňov. Ako však informuje ScienceAlert, v súčasnosti nie je možné predpovedať správanie magnetického poľa. Je teda možné, že ďalších 360 rokov budú kompasy opäť ukazovať východne od pravého severu, no táto doba môže byť kratšia, ale aj dlhšia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP