Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Varenie na plynovom sporáku je najbežnejšou praxou v mnohých domácnostiach. Je však dôležité, aby si spotrebitelia boli vedomí možných nebezpečenstiev spojených s touto činnosťou. Pri varení na plynovom sporáku totiž vznikajú rôzne častice, ktoré majú negatívny vplyv na vzduch v interiéri. Najnovšia vedecká štúdia však zašla ešte ďalej a jej výsledky sú skutočne hodné zamyslenia. O téme informoval portál Liverpool Echo.

Problémové nanočastice

Plynové sporáky si čoraz častejšie vedci berú na paškál kvôli ich vplyvu na zdravie a životné prostredie. Už veľmi dlho vieme, že pri varení na plynovom sporáku sa uvoľňuje oxid dusíka, oxid uhoľnatý, mikročastice, formaldehyd a iné škodlivé zlúčeniny, ktoré môžu viesť k respiračným a kardiovaskulárnym problémom.

Nie sú to však jediné škodlivé zlúčeniny vylučované pri tomto procese. Štúdia Purdue University v americkej Indiane sa zamerala na nanočastice s priemerom len 1-3 nanometre, ktoré sa šíria vzduchom a ktoré človek môže vdýchnuť do tela. Výsledky vedcov nemilo prekvapili.

Vedci zistili, že pri varení na plynovom sporáku sa do ovzdušia môže dostať až 10 kvadriliónov nanoklastrových aerosólových častíc na kilogram plynu. To zodpovedá a v mnohých prípadoch aj prekračuje počet týchto častíc, ktoré tiež produkujú vozidlá so spaľovacími motormi.

V praxi to znamená, že ľudia môžu vdýchnuť do tela 10 až 100-krát viac nanoklastrového aerosólu produkovaného z plynového sporáku v interiéri, ako z výfuku auta, keď stoja na rušnej ulici.

Unsplash / KWON JUNHO, Omid Armin

„Tieto super drobné nanočastice sú také malé, že ich nemôžete vidieť. Nie sú ako prachové častice, ktoré by ste videli vznášať sa vo vzduchu. Po pozorovaní vysokých koncentrácií nanoklastrového aerosólu počas varenia na plyne už nemôžeme ignorovať tieto nanočastice,“ vyjadril sa docent Brandon Boor z Purdue’s Lyles School of Civil Engineering.

Odolné častice ohrozujú najmä deti

Modely tiež ukázali, že aerosólové častice sú veľmi vytrvalé na svojej ceste z plynového sporáka do zvyšku domu. Aj keď sa veľa z nich rýchlo rozptýlilo na iné povrchy, modely ukázali, že približne 10 miliárd až bilión častíc sa môže uložiť do hlavy dospelého človeka, dýchacích ciest a tracheobronchiálnej oblasti pľúc.

Tím vedcov dodáva, že takéto dávky by boli pre deti dokonca ešte vyššie, pretože čím menší človek, tým koncentrovanejšia dávka.

Unsplash/Mykola Makhlai/TASR/Milan Kapusta

Vedci upozorňujú rodiny, aby počas varenia zapínali svoje digestory. „Keďže väčšina ľudí počas varenia nezapína svoj kuchynský digestor, logickým riešením by boli digestory s automatickým zapínaním,“ dodáva docent Boor.

Zrejme by domácnosti nechceli používať výfuk dieselového motora ako prívod vzduchu do ich kuchyne, ako sa vyjadrila odborná asistentka Nusrat Jung. Astmy a iné respiračné ochorenia sú priamymi dôsledkami škodlivých nanočastíc, preto varovanie vedcov netreba brať na ľahkú váhu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú