Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Momentálne v Slnečnej sústave rozlišujeme osem rôznych planét – Merkúr, Venuša, Zem, Mars, Jupiter, Saturn, Urán a Neptún, v tomto poradí od Slnka. Ešte pred niekoľkými rokmi sa medzi nimi nachádzalo aj Pluto a odborníci chcú, aby sa tam vrátilo, pretože jeho vyradenie sa nezakladalo na odborných faktoch, informuje Science Alert.

Drobné Pluto, trpasličia planéta menšia od nášho Mesiaca, sa samozrejme našou definíciou planéty nezaoberá a na samotnú podstatu tohto objektu nemá žiadny vplyv. Pre vedcov je však táto skutočnosť dôležitá a podľa najnovšej štúdie sú presvedčený o tom, že vyradenie Pluta z kategórie planét bolo neoprávnené.

Založili ho na folklóre a astrológii

Ako píše University of Central Florida, rozhodovanie o planétach, ktoré v minulosti vyradilo Pluto, odborníci založili na folklóre a dokonca aj astrológii. Astrológia pritom, napriek svojmu klamlivému názvu, nie je žiadnou vedou a jej podstata sa nezakladá na faktoch.

Render pohľadu na najväčší mesiac Pluta, známy ako Charon. Zdroj: JHUAPL/SwRI/NASA

Pri neustále sa zväčšujúcemu počtu objavených exoplanét, ktorého tempo rastu sa má v najbližších rokoch zásadne zvýšiť vďaka novým observatóriám a vesmírnym teleskopom, potrebujeme stabilný a spoľahlivý systém na kategorizáciu vesmírnych telies.

Vedci chcú konkrétny zmeniť kritérium, podľa ktorého novej definície planéta musí byť geologický činná, alebo bola v minulosti. Planétou by sa tak ale stal dokonca aj náš vlastný Mesiac a dokonca aj niektoré asteroidy a práve táto skutočnosť slúžila doteraz ako argument proti zmene. Pluto má pritom zrejme aj aktívny povrch a môže na ňom snežiť.

Snímka povrchu Pluta, ktorú vyhotovila sonda New Horizons. Zdroj: NASA/JHUAPL/SwRI

Bez správnej definície to nejde

„Je to ako definovanie cicavcov. Sú cicavcami bez ohľadu na to, či žijú na súši alebo v mori. Nie je to o ich polohe. Je to o vnútornej charakteristike, ktorá z nich robí to, čím sú,“ vysvetľuje planetárny vedec Philip Metzger, ktorý je zároveň vedúcim autorom novej štúdie, ktorá sa touto problematikou zaoberá.

Vedci navrhujú návrat k definícii, ktoré sa zakladajú na poznatkoch Galilea. Podľa neho sú planéty objekty z prvkov, ktoré sa časom menia (sú teda geologicky aktívne) a zároveň neprodukujú vlastné svetlo, ale ho len odrážajú.

V prvej polovici 20. storočia podľa nich upadol záujem o planetárnu vedu a narástla popularita astrológie, ktorá sa pomaly infiltrovala do odbornej literatúry a tvrdila, že planétami sú len tie najväčšie telesá Slnečnej sústavy.

Obrázok nasnímaný spoločnosťou New Horizons ukazuje atmosféru Pluta Zdroj: NASA

Metzger ďalej dodáva, že aj keď sa čosi také môže zdať ako drobná zmena, v skutočnosti podkopala hlavnú ideu o planétach, ktorú veda zdedila po Galileovi.

Definícia na základe geologickej aktivity napokon získala novú pozornosť a rozhodnutie v roku 2006 malo ukončiť rozpoltenie vedeckej obce. Ako však dokazuje nová štúdia, to sa zatiaľ nestalo a vedcov čaká ešte množstvo ťažkých debát.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú