Každým dňom sa môžeme dočítať nové informácie o pripravovaných herných konzolách PlayStation 5 a Xbox Scarlett. Novinky od spoločností Sony a Microsoft postupne prezrádzajú svoje špecifikácie, čím len stupňujú nedočkavosť u hernej komunity. Obe konzoly si s určitosťou nájdu dostatok fanúšikov a preto bude zaujímavé sledovať, ktorá z nich zažije väčší úspech.

Na úvod je potrebné spomenúť, že novinky budú predstavovať úplne novú generáciu herných konzol. Nepôjde tak „iba“ o pár vylepšení ako to bolo v prípade PlayStation 4 Pro alebo Xbox One X.

Rýchlosť a vizuálny zážitok

PlayStation 5 bude bežať na osemjadrovom procesore AMD Zen 2 a grafickej jednotke AMD Radeon Navi. Namiesto tradičného pevného disku sa pri „päťke“ dočkáme jednotky SSD, čo znamená výrazne rýchlejšie načítavanie a chod systému. Obsahovať bude aj technológiu sledovania lúčov, ktorá prinesie lepší vizuálny zážitok. K dispozícii bude aj mechanika na ktorej bude možné prehrávať hry na Blu-ray diskoch, no obsah bude nutné presunúť na internú jednotku SSD. PlayStation 5 zvládne aj prehrávanie 4K filmov na Blu-ray diskoch.

Zobraziť celú galériu (0)
WhatCulture Gaming/YouTube

Nová konzola bude podporovať 3D audio a 8K video, pričom kompatibilná bude aj s hrami PS4 a existujúcimi náhlavnými súpravami PlayStation VR. Zaujímavosťou bude možnosť inštalovať len časť hry. To znamená, že hráči si bude môcť nainsťalovať napríklad len určitú kampaň, čo bude mať za následok ušetrenie úložného priestoru. Obsah bude taktiež indexovaný, takže budeš môcť skočiť na konkrétnu misiu priamo z domovskej obrazovky PS5 bez toho, aby si musel hru najskôr spustiť, uvádza portál WIRED.

Spoločnosť Sony tiež uviedla, že jej služby PlayStation Now a Remote Play sa budú rozširovať, pričom konzola bude optimalizovaná pre spoluprácu s cloudom, takže bude možné streamovať svoje nové hry do smartfónu alebo cez internet hrať hry z PS3.

Ovládač s lepšou spätnou väzbou

Zmenou prejde aj ovládač, ktorého názov by mal byť DualShock 5. Ten dostane novú haptickú spätnú väzbu, čo spôsobí, že hráč bude mať oveľa lepší zážitok. Klasický vibračný efekt nahradí širšia spätná väzba, ktorú bude cítiť rozdielne v závislosti od hranej hry. Preto hráč inak pocíti napríklad náraz s autom do prekážky alebo oberanie protihráča vo futbale.

Novinkou sú aj adaptívne spúšťače, ktoré budú súčasťou tlačidiel L2 a R2. Tie bude totiž možné naprogramovať tak, aby reprezentovali napätie a silu, ktorú hráč môže pocítiť pri rôznych situáciách, ako napríklad pri naťahovaní luku, zrýchlení pri jazde v aute či v ringu pri boxe.  Skvelou správou je, že nový ovládač bude možné nabíjať pomocou USB-C konektora. Hovorí sa, že PS5 by mala byť vybavená inteligentným hlasovým asistentom, čo však ešte nebolo oficiálne potvrdené. Príchod novej konzoly je predbežne stanovený na koniec roka 2020.

Vnútornosti takmer totožné s PS5

„Project Scarlett“ je krycí názov pre novú generáciu Xboxu od spoločnosti Microsoft. Konzola by mala podľa najnovších informácií bežať na osemjadrovom procesore AMD s architektúrou Zen 2 a s grafikou Radeon RDNA Navi. Tak ako PS5 aj nový Xbox bude podporovať sledovanie lúčov v reálnom čase pre lepší zážitok. Prítomná bude aj mechanika novej generácie, ktorá zabezpečí ešte rýchlejšie načítavanie.

SSD jednotku bude možné využívať ako virtuálnu pamäť RAM. Pokiaľ ide o štandardnú pamäť RAM, konzola bude disponovať pamäťou GDDR6, čo z nej urobí približne 4x výkonnejší stroj ako Xbox One, informuje IGN.

Hry majú byť prehrávané v 4K kvalite pri 60 fps, no nebude jej robiť problém ani výstup v kvalite 8K pri 120 fps. Kompatibilná bude s hrami Xbox, Xbox 360 a Xbox One, pričom rozšírenia sa dočká katalóg hier Xbox 360. Microsoft totiž sľubuje, že tisíce hier zo všetkých generácií konzol optimalizuje tak, aby na Scarlett fungovali čo najlepšie.

Služba xCloud od Microsoft bude v čase uvedenia konzoly už naplno fungovať a preto je možné očakávať ešte lepšie schopnosti, ako napríklad hranie hier na svojom smartfóne. Spoločnosť uvedie 11. novembra na trh aj nový bezdrôtový ovládač Elite Wireless Controller Series 2, ktorý bude okrem Xbox One pracovať aj s novou konzolou. Nabíjanie bude taktiež ako v prípade ovládača v PS5 zabezpečené pomocou konektora USB-C.

Scarlett alebo Xbox Two?

Očakáva sa, že Microsoft môže svoju novú konzolu nazvať aj Xbox Two, nakoľko Scarlett je zatiaľ len krycí názov tohto projektu. Predstavenie by malo byť podľa dostupných informácií taktiež koncom roka 2020. S najväčšou pravdepodobnosťou by malo ísť o obdobie medzi októbrom a decembrom, kedy je pripravené predstavenie aj konkurenčnej PS5, informuje Techradar. Cena zatiaľ nie je známa, no prvým herným titulom má byť hra Halo Infinite. Taktiež sa neobjavili ani žiadne informácie o prípadnej dostupnosti náhlavnej súpravy VR.

S pribúdajúcim časom sa určite budú objavovať stále nové informácie o pripravovaných konzolách. Z časti je to spôsobené aj marketingom oboch spoločností, nakoľko chcú postupne ešte viac vyvolávať u ľudí nedočkavosť a zabezpečiť si tak pekné predajné čísla. Isté je, že záujem bude o obe konzoly obrovský, no až čísla ukážu, ktorá z nich bude mať u zákazníkov väčší úspech.

Podľa súčasných informácií je možné povedať, že pôjde o kvalitné zariadenia, ktoré budú rýchle a v neposlednom rade poskytnú hráčovi vynikajúci zážitok z hrania. Rozdiely budú pravdepodobne len v detailoch, ktoré však môžu byť v konečnom dôsledku veľmi dôležité pri rozhodovaní.

[supsystic-tables id=110]

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP