Jadrová energia sa často stretáva s kontroverziami, či už kvôli rádioaktívnemu odpadu alebo nákladným investíciám do infraštruktúry. Napriek tomu však ruská plávajúca jadrová elektráreň Akademik Lomonosov, ktorá funguje od mája 2020 v Arktickej oblasti Čukotky, dosiahla významný míľnik.

Vyprodukovala jednu miliardu kilowatthodín energie pred svojím prvým prepalivovaním. Táto elektráreň, spravovaná štátnou spoločnosťou Rosatom, predstavuje jedinú elektráreň svojho druhu v civilnom využití jadrovej energie. Na tému upozornil portál IFLScience.

Technológia a udržateľnosť v praxi

Akademik Lomonosov je jediná plávajúca jadrová elektráreň na svete, ktorá poskytuje teplo a elektrinu v extrémnych podmienkach Arktídy. So svojimi dvoma reaktormi KLT-40S, odvodenými z technológie ruských ľadoborcov, dokáže generovať kombinovaný tepelný výkon 300 MW a približne 70 MW elektriny. Tieto kapacity umožňujú zásobovať až 60 % izolovanej siete Chaun-Bilibino. Okrem toho je elektráreň významným zariadením, využívajúcim 60 MW odpadového tepla na vykurovanie.

Akademik Lomonosov, s dĺžkou 144 metrov a šírkou 30 metrov, bol pôvodne navrhnutý na využitie v severozápadnom Rusku, no nakoniec bol presunutý do mesta Pevek na Ďalekom východe. Tu nahradil starú jadrovú elektráreň Bilibino, ktorej životnosť sa blížila ku koncu.

Elektráreň pracuje s nízko obohateným uránom (LEU) a poskytuje energiu nielen miestnym obyvateľom, ale aj baníckym operáciám v oblasti Baimskaya. Ďalším dôležitým prínosom je schopnosť odsoľovať až 240 000 m³ vody denne, čo je kľúčové pre oblasť s obmedzenými zdrojmi pitnej vody.

Po piatich rokoch prevádzky prebehla prvá výmena paliva v oboch reaktoroch. Tento proces zahŕňal bezpečné odstránenie vyhoreného paliva a jeho uskladnenie na palube, pričom sa plánuje jeho transport do špecializovaných zariadení na spracovanie v Murmansku a Cheľabinsku. Rosatom zároveň zvažuje export podobných elektrární, pričom nové plávajúce reaktory by mali kapacitu 100 MWe a životnosť presahujúcu 60 rokov.

Plávajúce jadrové elektrárne, ako je Akademik Lomonosov, predstavujú významný krok smerom k inovatívnym a udržateľným zdrojom energie. Ich flexibilita, schopnosť pôsobiť v izolovaných regiónoch a využitie nízko obohateného paliva robia z tejto technológie potenciálnu budúcnosť energetiky v ťažko dostupných oblastiach sveta.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú