Na trhu je množstvo antivírusových ochrán tretích strán, no Microsoft ponúka s Windowsom 10 aj svoj vlastný Microsoft Defender. Ten je súčasťou systému už nejaký ten čas, no v nezávislom testovaní opäť prekonal aj konkurenčné programy. Druhýkrát v rade tak Microsoft Defender získal ocenenie jedného z najlepších antivírusových programov pre Windows 10. Počas testu uspel najlepšie vo všetkých kategóriách, informuje Windows Latest.

Microsoft vyrukoval s vlastným antivírusovým systémom pre svoj Windows ešte v roku 2007, kedy bol poskytovaný aj pre dnes už nepodporovaný Windows XP, obľúbený Windows 7 či nie príliš vydarený Windows Vista. Program sa však postupom rokov zdokonaľoval a dnes ho spoločnosť prezentuje ako plnohodnotnú ochranu proti vírusom. Najnovšie dokonca zmenil aj svoj názov.

Miesto označenia Windows Defender sa po novom májovom update stretneme s pomenovaním Microsoft Defender, zrejme kvôli zjednoteniu názvoslovia produktov spoločnosti. Tá preň neustále poskytuje nové updaty, vďaka ktorým má Windows 10 ochrániť ešte spoľahlivejšie.

Antivírus Microsoftu patrí medzi najlepšie

Defenderu sa však opäť pozrela na zúbok nezávislá nemecká organizácia AV-TEST v teste, ktorý vyhodnocuje najlepší antivírusový program pre Windows v troch kategóriách.

Riešeniu od Microsoftu sa podarilo aj tento rok uspieť vo všetkých z nich a obhájiť si predošlý titul jedného z najlepších antivírusov pre Windows 10. Získal totiž vysoké skóre vo všetkých kategóriách, ktorými boli pri vyhodnocovaní výkon, ochrana a použiteľnosť.

Ako prebiehalo testovanie?

V prípade výkonu bol vyhodnocovaný vplyv programu, záťaž, na rýchlosť zariadenia pri dennom používaní, pričom testovania boli opakované niekoľkokrát. Pri teste výkonu sa kládol dôraz najmä na to, či bude mať antivírus vplyv na pomalšie načítanie webov, často používaných programov a softvéru alebo dopad na inštaláciu aplikácií či kopírovanie súborov.

Pri ochrane antivírusu sa zasa merala úroveň, akou dokáže program zachytiť hrozby, medzi ktoré patrí napríklad malvér, rôzne vírusy alebo trójske kone. Pri testovaní ochrany museli programy čeliť vírusom a malvérom, ktoré sa reálne vyskytujú vo svete.

Zobraziť celú galériu (2)
rawpixel.com/Freepik

Použiteľnosť testovaných programov overovala vplyv celkovej použiteľnosti antivírusu a bezpečnostných softvérov na použiteľnosť celého počítača, pričom bol testovaný počet prípadov, pri ktorých programy vyhodnotia hrozby aj v prípade, že išlo o falošný poplach.

Takéto vyhodnotenie ohrozenia pritom môže narušiť použiteľnosť počítača a jeho softvéru v prípade, ak program zachytí a zablokuje časť softvéru, ktorý je neškodný, a označí ho ako hrozbu.

Zobraziť celú galériu (2)
Výsledky testovania AV-TEST.

Vo výsledku dosiahol Microsoft Defender najvyššie skóre 18 bodov, no okrem neho si takéto hodnotenie odniesli aj viaceré bezpečnostné programy tretích strán. Medzi nimi bol Norton 360, Total Protection od McAfee, Internet Security od spoločnosti Kaspersky a rovnomenný produkt od firmy G Data, SAFE od F-Secure, Antivirus Pro od spoločnosti Avira a V3 Internet Security firmy AhnLab.

Nemecká organizácia, ktorá testovanie realizovala, poznamenala, že Defender dokázal zablokovať všetky „zero-day“ útoky a zabrániť šíreniu malvéru. Testovanie bolo realizované ešte v júli a auguste tohto roka a všetky výsledky môžeš nájsť na tomto odkaze.

Pri porovnaní s minuloročným výsledkom AV-TEST z júla a augusta 2019 si Microsoft Defender polepšil o 0,5 bodu v oblasti výkonu, kde pred rokom dostal hodnotenie 5,5/6 bodov. Za rovnaké obdobie si tento rok ale pohoršil v prípade ochrany proti „zero day“ útokom, kde jeho hodnotenie kleslo z 98,9% na 97 %.

Titul už ale neobhájil v inom teste

V ďalšom testovaní zo septembra tohto roka si však Defender tak dobrý výsledok neodniesol. Podľa testu AV-Comparatives antivírus Microsoftu získal nižšie hodnotenie a dostal 2 z 3 možných hviezdičiek.

Pri porovnaní s inými antivírusmi označil počas testu viac falošných hrozieb (21) a pri testovaní offline poskytol nižšiu mieru detekcie hrozieb (70,5 %). Pri pripojení k internetu už ale dokázal poskytnúť 100 % ochranu. Z týchto dôvodov tak vo výsledku získal nižšie hodnotenie.

Zobraziť celú galériu (2)
Hodnotenie v testovaní AV-Comparatives.

V tomto teste ho predbehli aj bezpečnostné programy napríklad od McAfee, F-Secure, G DATA či Kaspersky, ktoré získali spolu s Defenderom v testovaní AV-TEST najvyššie skóre. Celý výsledok od AV-Comparatives z tohtoročného testu nájdeš na tomto odkaze.

V porovnaní s minuloročným výsledkom tohto testovania tak Defender získal rovnaké hodnotenie aj v roku 2020. Teraz ale identifikoval viac falošných hrozieb, zatiaľ čo pred rokom ich bolo 13. Výrazne si však polepšil v offline a online ochrane, kde v septembri 2019 dosiahol výsledok len 29,7 % pri ochrane zariadenia bez pripojenia k internetu a 76,3 % pri ochrane s pripojením.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú