Zemské magnetické pole sa považuje za ochrannú bariéru, ktorá chráni život na našej planéte pred rôznymi nebezpečenstvami v podobe žiarenia z vesmíru či slnečného vetra. Vedcom sa v novej štúdii publikovanej v žurnále Nature Astronomy podarilo objaviť dôkazy o existencii magnetického poľa na neďalekej exoplanéte.

Magnetické pole na planéte

Vieme, že bez magnetického poľa by život na Zemi nebol možný. Dobrým príkladom je Mars, ktorý kvôli strate magnetického poľa prišiel o atmosféru. Aj z týchto dôvodov je objavovanie magnetických polí dôležitou súčasťou hľadania života mimo našej slnečnej sústavy.

Martin Archer/Emmanuel Masongsong/NASA

Prvú planétu s magnetickým poľom sa nám totiž podarilo objaviť len nedávno. O tomto objave sa dozvieš viac v samostatnom článku.

Ako píše v tlačovej správe EurekAlert, v najnovšej štúdii teraz vedci objavili ďalšiu perspektívnu planétu, ktorá by mala disponovať magnetickým poľom. Ide o planétu YZ Ceti b, čo je skalnatá planéta podobná Zemi vzdialená len 12 svetelných rokov od Zeme.

„„Hľadanie potenciálne obývateľných alebo život nesúcich svetov v iných hviezdnych sústavách čiastočne závisí od našej schopnosti určiť, či skalnaté exoplanéty podobné Zemi skutočne majú magnetické polia,“ uvádza programový riaditeľ Národného rádioastronomického observatória Joe Pesce. „Tento výskum ukazuje nielen to, že pozorovaná skalnatá exoplanéta má pravdepodobne magnetické pole, ale tiež poskytuje sľubný spôsob, ako objaviť ďalšie.“

Polárna žiara na hviezde

Magnetické polia sú pre astronómov nesmierne zaujímavé aj z toho dôvodu, že zabraňujú tomu, aby sa postupom času atmosféra planéty nevyčerpala.

V prípad YZ Ceti b je tu však jeden problém. Táto planéta rozhodne nie je obývateľná. Nachádza sa totiž až príliš blízko svojej hviezdy, takže teplota na jej povrchu dosahuje „neľudské“ podmienky.  Presnejšie sa planéta nachádza tak blízko svojej hviezdy, že jeden rok na nej trvá len 48 hodín.

To je podľa vedcov tak blízko, že planéta sa doslova brodí materiálom, ktorý vystreľuje z jej hviezdy. Magnetické pole planéty však tlači túto plazmu späť ku hviezde, čo znamená, že opätovne interaguje s magnetickým poľom hviezdy a k Zemi vysiela jasné záblesky energie.

Rádiové záblesky, ktoré tím pozoroval, a ktoré pomohli objaviť magnetické pole planéty, boli v podstate polárna žiara, ktorá vznikla na hviezde. Podľa vedcov ide o prvú detekciu svojho druhu na svete.

„V skutočnosti vidíme polárnu žiaru na hviezde – toto je jej rádiové žiarenie,“ vysvetľuje jeden z autorov štúdie.

Na definitívne potvrdenie existencie magnetického poľa planéty YZ Ceti b síce bude ešte potrebné urobiť ďalšie pozorovania, no objav dáva astronómom nádej, že aj vzdialené exoplanéty podobné Zemi môžu mať magnetické polia a tým pádom môžu byť obývateľné.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP