Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Európsko-americký startup si zabezpečil nové financie pre rozšírenie svojho netradičného projektu. Plánom Energy Vault je totiž vytvárať a ukladať elektrickú energiu len za pomoci ťažkých blokov sudov a gravitácie. Získané financie chce startup využiť na expanziu po Európe, Amerike, Strednom východe a Austrálii, informuje Futurism.

Výroba a uskladňovanie elektrickej energie sú dnes riešené viacerými spôsobmi. Z elektrární môže energia budovať do gigantických batérií, ktoré zabezpečujú napájanie v prípade nedostatku energie alebo výpadku. Príkladom toho sú napríklad obrovské batérie Tesla Megapack, ktoré dodávajú uskladnenú energiu do siete v prípade potreby.

Bizarný projekt chce vytvárať elektrinu len pomocou gravitácie

Podobnou, no omnoho menej tradičnou cestou sa chce vydať odvážny startup Energy Vault, ktorý si trúfa generovať a uskladniť energiu za pomocou veľkého žeriavu, ťažkých sudov a gravitácie. Princíp projektu tu spĺňa základné zákony fyziky, kedy je pri spustení kompozitných blokov generovaná elektrická energia a tá sa má ukladať do veľkých akumulátorov.

Týmto spôsobom je podľa startupu s koreňmi vo Švajčiarsku a Kalifornii možné dodávať potrebnú elektrickú energiu do siete v prípade jej nedostatku. V praxi majú byť bloky ťažké 35 metrických ton, ktoré sa podobajú sudom, vyzdvihnuté do výšky 35-poschodovej budovy pomocou žeriavu a následne spustené na zem pomocou gravitácie.

Aby bol tento spôsob generovania a uskladnenia energie ešte ekologickejší, samotný žeriav má byť napájaný elektrinou z obnoviteľných zdrojov elektriny, ktorá poháňa elektromotory pre zdvíhanie závažia.

Gravitačná sila potom odvedie svoju prácu a získaná energia je uložená do batérií. Firma tvrdí, že jej projekt má životnosť viac ako 30 rokov a v prípade škálovania pre potreby generovania veľkého množstva elektriny dokáže vydať až 5 MW energie.

NEPREHLIADNI
Austráliou otriasla explózia uholnej elektrárne, situáciu zachránila Tesla a jej obrovský batériový systém

Ťažké bloky sú pritom vyplnené odpadovým materiálom, zmesou pôdy z konkrétnej lokality a odpadom určeným pre skládku alebo spaľovne, ale aj recyklovaným popolom z uhlia či odpadom s ťažobných operácií, informuje PV Magazine. Podľa Energy Vault je tento spôsob ďalším obnoviteľným zdrojom energie s potenciálom dodávať elektrinu do siete napríklad počas ranných alebo večerných špičiek.

Startup chce pritom poskytnúť aj škálovateľné riešenie pre potreby dodávania elektriny na kratšiu dobu zhruba 4 hodín, ale aj na dlhšie napájanie počas celých 24 hodín. Pre svoju expanziu si najnovšie získal veľkú investíciu vo výške 100 miliónov dolárov. Tvorcovia projektu tak veria, že sa im aj pomocou týchto financií podarí rozšíriť ich projekt do celého sveta.

A hoci to napohľad môže vyzerať ako projekt, ktorý chce len vymámiť peniaze od investorov, môže sa skutočne osvedčiť. Pokiaľ tak startup dokáže, že jeho spôsob vytvárania a uskladnenia elektrickej energie za pomoci ťažkých blokov a žeriavu funguje, môže svetu priniesť úplne nový, inovatívny spôsob pre dodávku elektriny do siete.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú