Netflix a ďalší hráči v streamovacom segmente začínajú doplácať na novodobý paradox. Aj keď sa dostupnosť televízneho obsahu legálnou cestou výrazne zvyšuje, používatelia odmietajú platiť za niekoľko služieb naraz a čoraz viac sa uchyľujú k internetovému pirátstvu, informuje Torrent Freak.

Pirátstvo sa vracia, problém má hlavne Netflix

Podľa údajov spoločnosti MUSO, ktorá sleduje a analyzuje pirátstvo na svetových trhoch, sa návštevy monitorovaných pirátskych stránok počas prvého polroka 2022 oproti rovnakému obdobiu minulého roka výrazne zvýšili. Konkrétne o 25 %.

Dopyt po nelegálnom obsahu podľa správy narástol vo všetkých zábavných segmentoch, vrátane toho hudobného. Dáta zároveň ukazujú, že veľký problém má hlavne svetová streamovacia jednotka Netflix. Až 16 % z celkového objemu pirátskeho obsahu totiž tvorí jeho tvorba.

Dôvody sú dva

Iróniou je, že to bol práve Netflix, ktorý v minulosti ako prvý výrazne prispel k zníženiu miery pirátstva. Stramovací gigant v knižnici začal za jedno predplatné ponúkať tisícky hodín filmového a seriálového obsahu, vďaka čomu sa milióny používateľov prestali uchyľovať k hľadaniu tohto obsahu alternatívnymi cestami.

Freepik (Úprava redakcie)

Nedávny príchod ďalších veľkých služieb ako Disney+ či HBO Max legálnu ponuku filmových titulov ešte rozšírili a používatelia ešte nikdy nemali k filmom a seriálom taký slobodný prístup ako v súčasnosti. Ich správanie sa však začína obracať a čoraz viac ľudí sa opäť začína uchyľovať k pirátstvu.

Dôvody šéf MUSO Andy Chatterley vidí hneď v dvoch kľúčových oblastiach – narastajúcej ekonomickej neistote a rapídnemu nárastu platených steramovacích služieb.

Spotrebitelia čoraz viac čelia rozptýlenejšiemu obsahu v prostredí streamovacích služieb a uvedomujú si, že prístup ku všetkým reláciám, ktoré chcú sledovať, nemôže ospravedlniť ich výdavky. Predovšetkým, keď sa účet za potraviny zdvojnásobil a do práce jazdia na bicykli alebo zdieľajú auto s ďalšími, aby ušetrili peniaze za palivo. 

Keďže neexistuje jednotná služba ako napríklad Spotify v hudobnom segmente a pirátstvo sa vyvinulo do nesmierne sofistikovanej a jednoduchej skúsenosti, stáva sa pre ľudí lákavejšou voľbou ako kedykoľvek pred tým. Všetko, čo si chcú pozrieť, na jednom mieste, len pár klikov od nich. Čo by sa im na tom nemohlo páčiť?“

Piráti majú silného nepriateľa

To, že až 16 % z celého pirátskeho obsahu, tvoria tituly od Netflixu, nie je veľkým prekvapením. Netflix každý mesiac vydáva desiatky titulov z vlastnej tvorby a v tomto smere necháva konkurenciu ďaleko za sebou.

Netflix však naďalej zostáva najdrahšou streamovacou službou spomedzi veľkých svetových hráčov. Za cenu najvyššieho balíka predplatného Netflixu si používatelia môžu pohodlne zaplatiť dve iné služby.

Čítal si už? 
Platíme Netflix, HBO Max aj Disney+. Prečo neexistuje filmové Spotify, kde by bolo úplne všetko?

Streamovací líder pirátstvo neberie na ľahkú váhu a problémov si je dobre vedomý. Služba spoločne s ďalšími filmovými spoločnosťami a streamovacími platformami spolupracuje s protipirátskou alianciou ACE, ktorá sa pre prevádzkovateľov pirátskych stránok stáva novodobým postrachom.

Okrem zatvárania portálov porušujúcim autorské práva totiž ACE rozdáva aj mastné pokuty a najväčších previnilcov v intenzívnej spolupráci s orgánmi činnými v trestnom konaní posiela aj za mreže. Činnosť ACE v minulosti pocítili aj slovenskí používatelia, protipirátskej aliancii sa detailne venujeme v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP