NASA sa dnes na oficiálnom živom vysielaní podelila o veľmi výnimočné video z Marsu, ktoré zachytáva klesanie roveru Perseverance atmosférou a jeho následné pristátie. Ide o prvé video svojho druhu na svete.

Pristátie roveru Perseverance, video zachytáva dôležité detaily

Video plné emócií a nadšenia zverejnila NASA počas svojho živého vysielania konferencie venovanej roveru Perseverance a jeho pristávania na červenej planéte. Na zverejnenom videu je možné vidieť aj veľmi rýchle otvorenie padákov vo výške 11 km, ktoré rover a pristávací stupeň spomalili na bezpečnú rýchlosť.

Video ďalej zachytáva aj samotné oddelenie rovera od pristávacieho stupňa, ktorý sa vlastnými raketovými motormi postaral o jeho mäkké pristátie v kráteri Jezero, ktoré sme spolu sledovali naživo pred niekoľkými dňami.

Dych berúca panoráma a snímky roveru

Konferencia však neostala len pri videu, NASA a JPL zverejnili aj panorámu vo vysokom rozlíšení, ktorá podrobne zachytáva okolie rovera Perseverance a nehostinnú pustatinu, v ktorej sa práve nachádza.

NASA / JPL-Caltech

Na roveri Perseverance je pripevnený aj mikrofón, ktorý bohužiaľ počas pristávacie sekvencie nedokázal zachytiť žiadne použiteľné dáta. Ide o komerčný hardvér, ktorý nebol špeciálne vyvinutý pre túto misiu a pristávanie aj napriek tomu prežil

NASA sa počas živého vysielania podelila aj o zvukový záznam, ktorý dokázali vyhotoviť na povrchu Marsu.

NASA / JPL-Caltech

NASA sa ďalej podelila aj o snímky samotného rovera, ktoré zrejme pochádzajú zo servisných kamier využívaných pre kontrolu stavu celého ústrojenstva. Fotografie sú ešte zaujímavejšie a zachytávajú viac detailov, než tie prvotné, o ktoré sa sonda Perseverance podelila pred pár dňami. Snímka zachytáva aj systém pre odoberanie a uskladnenie vzoriek, ktoré chce NASA v budúcnosti dostať naspäť na Zem a študovať ich podobne, ako sa to nedávno podarilo Číne so vzorkami z Mesiaca.

GALÉRIA snímok z Marsu: 

Rover Perseverance strávil na povrchu Marsu sotva štyri pozemské dni, i tak už zahŕňa ľudstvo ohromujúcimi zábermi a poznatkami. Misia má trvať ešte roky a pre vedu znamená obrovskú skok vpred, čo sa následne odzrkadlí aj na kvalite života na Zemi.

I keď technici počas pristávania zaznamenali isté problémy, vše nakoniec dopadlo dobre a misia pokračuje – každá chyba navyše pomôže budúcim sondám sa podobným udalostiam vyhnúť. V blízkej dobe uvidíme aj prvý pokus o let helikoptéry na Marse, o ktorý sa pokúsi miniatúrny vrtuľník Ingenuity a už sa chystá na svoj let.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú