Marťanský rover Perseverance narazil počas prieskumu pri okraji krátera Jezero na nevšedný kameň, ktorý sa nápadne odlišuje od okolia. Zvláštny kameň pripomína „čučoriedky“, ktoré boli v minulosti objavené na Červenej planéte. Je posiaty stovkami drobných guľôčok, pričom niektoré z nich obsahujú aj malé dierky. Pre vedcov je záhadou, ako vznikol a odkiaľ pochádza. O téme informoval portál IFLScience.

Rover sa dostal do oblasti Broom Point, ktorá sa nachádza na spodnom okraji Witch Hazel Hill. Vedci si z obežnej dráhy všimli zvláštne svetlé a tmavé pásy hornín, a tak poslali rover, aby ich preskúmal.

Kameň s „čučoriedkami“

„Orbitálne snímky oblasti Witch Hazel Hill ukazujú vrstvené materiály, ktoré pravdepodobne pochádzajú z obdobia, keď Mars mal podstatne odlišné podnebie ako dnes. Snímky odhalili svetlé podložie podobné tomu, aké bolo nájdené v oblasti Bright Angel – mieste, kde Perseverance nedávno objavil a odobral vzorku kameňa ‚Cheyava Falls‘, ktorý vykazuje chemické stopy a štruktúry, ktoré mohli byť vytvorené životom pred miliardami rokov, keď tečúca voda bola prítomná,“ uviedla prednedávnom NASA.

kameň na Marse
NASA/JPL-Caltech/ASU

Kým Perseverance skúmal Witch Hazel Hill, vedci si všimli unikátny kameň. Po detailnej analýze sa zistilo, že je pokrytý malými guľôčkami s rôznymi vlastnosťami – niektoré mali predĺžený tvar, iné boli rozbité a dokonca niektoré z nich mali aj drobné dierky.

Podobné útvary boli objavené už aj v minulosti roverom Curiosity v kráteri Gale. Perseverance zase našiel v kráteri Jezero štruktúry, ktoré pripomínali „popcorn“. Vedci zatiaľ skúmajú pôvod a neobvyklý tvar kameňa, ktorý dostal názov St. Pauls Bay.

kameň na Marse
NASA/JPL-Caltech/LANL/CNES/IRAP

Otázkou zostáva, ako sa tam dostal

Pravdepodobne sú guľôčky výsledkom konkrécie, čiže procesu, pri ktorom sa minerály usádzajú v pórovitých horninách kvôli prúdeniu morskej vody. Nie je to však jediný spôsob ich vzniku.

„Na Zemi sa totiž tiež tvoria rýchlym ochladením kvapôčok roztavenej horniny, ktoré vznikli pri sopečnej erupcii, alebo kondenzáciou horninového výparu, uvoľneného pri náraze meteoritu,“ uviedol Alex Jones, doktorandský kandidát na Imperial College London.

Vedci sa preto domnievajú, že by kameň mohol mať spojitosť s tmavými pásmi hornín, ktoré boli spozorované z obežnej dráhy. Aktuálne prebieha detailná analýza jeho okolia, ktorá by mohla objasniť, akým spôsobom vznikol a ako sa dostal na toto miesto.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP