Zdá sa, že v oblasti štandardov PC zdrojov dôjde k najvýraznejšiemu posunu od roku 1995. Intel totižto usilovne pracuje na novej platforme ATX12VO, ktorá prinesie viacero výrazných zmien. Dostupná by mala byť už tento rok.

Ako informuje portál CustomPC, Intel sa chystá zmeniť štandard PC zdrojov (PSU – Power Supply Unit). Nový štandard ATX12VO prinesie najvýraznejšiu zmenu zdrojov napájania pravdepodobne od roku 1995. Najväčšou zmenou je fakt, že nové zdroje budú poskytovať výlučne 12 V napájanie.

Nové zdroje už ponúknu len 10 pinov

Aktuálne napájacie zdroje ponúkajú 3,3 V, 5 V alebo 12 V konektory, no väčšina komponentov PC vyžaduje práve 12 V napájanie. Nižšie voltáže na úrovni 3,3 a 5 V boli využívané hlavne na pripojenie USB, HDD či SSD jednotiek. Nový štandard ale tieto nižšie napäťové úrovne a konektory úplne odstraňuje a ponecháva len 10-pinové konektory s 12 V.

Zobraziť celú galériu (1)
Takto bude vyzerať nový 10-pinový ATX konektor. Zdroj: Intel

Navyše EPS konektor, ktorý sa používa na napájanie procesora na doske, bude voliteľný. Pohotovostný 5VSB konektor, ktorý sa poväčšine používa na napájanie USB periférií, bude tiež nahradený 12VSB konektorom. Veľkou otázkou tak zostáva fakt, ako budú periférie či diskové jednotky vyžadujúce napríklad 5V fungovať?

Celú konverziu napätia budú zabezpečovať základné dosky

Nová generácia základných dosiek zvládne všetky prevody napätia z 12 V na nižšie napätia. V prípade SATA komponentov, ako sú SSD, HDD či optické jednotky vyžadujúce 5V vstup, bude napájanie dodávané priamo zo základnej dosky. Poskytnuté bude za pomoci dodatočných konektorov pre napájanie umiestnených blízko dátových SATA portov.

Nový štandard bude uvedený už tento rok, no na trh sa však tak skoro nedostane. Spočiatku bude dostupný len pre tvorcov a výrobcov hardvérových jednotiek.

Dôvodom je fakt, že ide o pomerne značnú zmenu, ktorá si vyžaduje záväzok čo najväčšieho množstva výrobcov. Konečným výsledkom zmeny štandardu by malo byť zlepšenie celkovej efektívnosti platformy, ktorá by mohla viesť aj k nižším cenám napájacích zdrojov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom