Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Najväčšia sociálna sieť sveta prednedávnom strhla na seba pozornosť po úniku citlivých informácií o desiatkach miliónoch používateľoch. Spoločnosť Cambridge Analytica po tomto odhalení ukončila svoju činnosť a Mark Zuckerberg bol podrobený náročnému výsluchu. Facebook nepoznačila ani kritická situácia po úniku dát používateľov, pretože do jeho radov prichádzajú stále noví a dosah plateného obsahu sa dokonca zvýšil.

Všetko to vypuklo ešte pred pár týždňami, keď svetovými médiami otriasli správy o úniku osobných údajov používateľov Facebooku. Zasiahnutých bolo celkovo až 87 miliónov ľudí, ktorých citlivé informácie sa dostali do rúk spoločnosti Cambridge Analytica. Po tejto mediálnej búrke zasiahol aj samotný CEO Facebooku, Mark Zuckerberg, ktorý prisľúbil nápravu problému a zavedenie nových zmien.

Facebook si napriek kríze polepšil

Škandál však nenechal chladnou ani Európsku úniu, ktorá vypracovala nový zákon známy pod skratkou GDPR (General Data Protection Regulation). Nové zmeny majú prísne potrestať každého previnilca, ktorý dopustí, aby sa osobné údaje ľudí dostali do nesprávnych rúk. V dôsledku týchto zmien tak mnohí veria vo väčšiu bezpečnosť svojich citlivých dát. Na protest však na Facebooku vznikol hashtag #deleteFacebook, ktorý akoby ale podľa posledných informácií ani nikdy neexistoval.

Nenechaj si ujsť
Zabudni na Tinder. Facebook predstavil vlastnú zoznamku, ktorou chce budovať dlhodobé vzťahy

Nové správy zo sveta štatistík hovoria, že ani odstránenie 583 miliónov falošných účtov na tejto sociálnej sieti nemalo výrazný vplyv na množstvo používateľov. Facebook prežil najhoršie obdobie od svojho vzniku. Neskôr však banka Goldman Sachs svojim klientom poskytla informácie o zvýšenej aktivite registrovaných ľudí. To vedie k záveru, že ani po tom všetkom nestratila najväčšia sociálna sieť sveta na popularite. Podľa informácii z banky Goldman Sachs stúpol počet aktívnych používateľov na mobilnej platforme Facebooku medziročne o 7 %.

Celkovo tak pribudlo do tejto sociálnej siete viac ako 188 miliónov ľudí, a to práve v období, kedy sa celá kauza s únikom dát začala vyšetrovať. Okrem počtu používateľov sa podľa priloženého grafu predĺžil aj čas, ktorý trávia prezeraním Facebooku. Ďalšie pozitívne správy pre Marka Zuckerberga priniesla banka Deutsche Bank.

Z jej zdrojov pochádzajú informácie, že ani očistenie tejto sociálnej siete od falošných účtov, ktoré boli spájané s ruským zásahom do volieb amerického prezidenta, výrazne neovplyvnilo dosah reklám. Ten práve naopak podľa grafu dokonca ešte mierne stúpol. Dôvera ľudí sa však od odhalenia škandálu nezmenila.

Vyšetrovanie pokračuje

CEO Facebooku ale bude prežívať ďalšie krušné chvíle, keď ho budú spovedať najvyšší európski zákonodarcovia. Porota nebude Marka Zuckerberga rozhodne šetriť tých najcitlivejších otázok, ktoré sa budú týkať súkromia používateľov jeho sociálnej siete, či šíriacich sa falošných správ. Situácia, do ktorej sa Faceobok dostal, tak rozhodne nie je zažehnaná. Potrvá ešte niekoľko týždňov, respektíve aj mesiacov, kým sa celý prípad prešetrí a vyvodia sa následky, no už teraz je jasné, že tento škandál na fungovanie tejto sociálnej siete nemal vôbec veľký dopad.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú