Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vatikán sa stal prednedávnom miestom, kde sa zišli na špeciálnej udalosti viaceré popredné technologické firmy z celého sveta. Na trojdňovej konferencii sa pritom rozprávalo o technike a budúcnosti technológií, ktoré však nie sú v tomto cirkevnom štáte často rozoberanou témou. Tento moment si nenechal ujsť ani pápež František, ktorý varoval svetových lídrov pred katastrofickými následkami, ktoré môže umelá inteligencia spôsobiť, informuje Reuters.

Technologické udalosti a novinky nie sú vo Vatikáne často preberanou témou, no pred pár dňami sa 3-dňovej konferencie zúčastnilo viacero známych spoločností. Na stretnutí nechýbal Facebook, Mozilla, spoločnosť Western Digital, spoluzakladateľ LinkedIn, laureáti Nobelovej ceny či vládni regulátori, ale aj špecialisti na robotiku a kyberbezpečnosť. Diskusia o technológiách nie je na tomto mieste bežná, no ani cirkev sa nevyhýba modernej technike a jej dopadu na spoločnosť.

Pápež František varoval pred neželaným vývojom technológií

Podľa jeho názoru môže mať umelá inteligencia v nesprávnych rukách katastrofický dopad na ľudstvo. Doteraz nám umelá inteligencia pomáha v mnohých oblastiach a zariadeniach, ktoré používame aj na dennej báze, môže nájsť využitie v priemysle, medicíne a ďalších oblastiach, kde je jej potenciál skutočne vysoký. To nepopiera ani pápež František, ktorý sa počas tejto konferencie vyjadril nasledovne:

„Pozoruhodný vývoj na poli technológií, najmä tých, ktoré sa zaoberajú umelou inteligenciou, vyvoláva čoraz významnejšie implikácie vo všetkých oblastiach ľudskej činnosti. Z tohto dôvodu sú teraz potrebné otvorené a konkrétne diskusie na túto tému viac ako kedykoľvek predtým.“ – informoval Daily Mail.

Napriek vývoju technológií je podľa slov pápeža potrebné dbať aj na ich morálnu stránku, pretože práve so zneužitím umelej inteligencie by bolo možné ovplyvniť názory miliónov ľudí.

Nenechaj si ujsť
Rýchlo rastúcim firmám podľa prieskumu Microsoftu pomáha aj umelá inteligencia

„Keby sa tzv. technologický pokrok ľudstva mal stať nepriateľom spoločného dobra, viedlo by to k nešťastnému úpadku na formu barbarstva diktovanú zákonom tých najsilnejších,“ dodal pápež František na konferencii.

S využitím internetu je totiž možné šíriť informácie tak ako nikdy predtým, no okrem pravdivých správ sa často šíria aj rôzne dezinformácie a hoaxy. Práve takýmto spôsobom sa môže množstvo ľudí vo svete dostať k nepravdivým informáciám, ktoré môžu svojim charakterom vyvolať aj neželané reakcie, nebezpečné situácie a najmä manipuláciu názorov. V dnešnej dobe sa totiž stretávame s obrovským prílivom informácií každú chvíľu a mnohokrát býva náročne odfiltrovať falošné novinky.

Budúcnosti umelej inteligencie sa obáva aj Elon Musk

Na konferencii sa potom debatovalo aj o udalostiach z jari tohto roka, kedy došlo k útokom v meste Christchurch na Novom Zélande. Práve sociálne siete a médiá pomáhali šíriť informácie rýchlosťou blesku a žiaľ sa neustále objavovali aj videá natočené počas týchto útokov. Portál NBC dokonca nedávno prezradil, že sa tieto zábery stále nevytratili zo sociálnych sietí a naďalej kolujú napríklad na Facebooku. To však prináša pochybnosti o umelej inteligencii spoločnosti, ktorá by mala byť za zastavenie šírenia takýchto záberov zodpovedná.

Napriek špičkovým zariadeniam a moderným technológiám sa videá objavujú aj pol roka po týchto útokoch. Pochybnosti a vyjadrenia pápeža Františka potom nasledujú aj obavy Elona Muska, ktorý taktiež v minulosti varoval pred silou umelej inteligencie a tým, čo môže ľudstvu spôsobiť v budúcnosti. Konferencia vo Vatikáne však bola jedným z dôkazov toho, ako sa cirkev snaží udržať krok s moderným svetom a ovplyvniť vývoj technológií, vrátane umelej inteligencie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú