Pád, ktorý nikto nečakal. Prečo je dnes Siemens už len nostalgickou spomienkou ako legenda medzi telefónmi?
Existuje viacero značiek, ktoré kedysi vyrábali výborné mobilné telefóny. Dnes už ale na ne len nostalgicky spomíname, buď sa spoločnosti začali venovať inému segmentu, prípadne skrachovali úplne. Tentokrát sa zameriame na značku, ktorú si väčšina z nás určite veľmi dobre pamätá.
Reč je o spoločnosti Siemens, ktorá produkovala veľmi zaujímavé a obľúbené mobilné telefóny. Založil ju v Berlíne v roku 1847 Werner von Siemens. Spoločnosť sa už vo svojich začiatkoch zameriavala na budovanie telefónnych ústrední a telegrafov. Spoločnosť má veľkú spojitosť s Ruskom, nakoľko sa tam nachádzalo množstvo tovární a taktiež sa vo veľkom spolupodieľala na budovaní rôznej infraštruktúry.
Okrem toho bol Werner von Siemens všade uznávaný ako talentovaný inžinier a vodca, ktorý spoločnosť povýšil na vrchol, takže v roku 1874 bol prijatý na Pruskú akadémiu vied. Časom začala spoločnosť s výrobou elektrických železníc a výťahov, pričom neskôr pokračovala vo svojej práci na železničných tratiach v Londýne, či na tých električkových v Prahe.
Siemens si svojich zamestnancov vážil
V roku 1892 Werner von Siemens vo 75 rokov zomrel, pričom po sebe zanechal manželku a tri deti. Spoločnosť však aj naďalej fungovala, pričom si veľmi zakladala na spokojnosti svojich zamestnancov. Založený bol fond na invalidné dôchodky, penzijný fond, továrne na výrobu potravín len pre zamestnancov, zavedené boli rôzne lekárske služby, skracoval sa pracovný čas, no dostupné bolo aj kúpeľné sanatórium, či továrenská knižnica.
V roku 1914 mala spoločnosť aj so svojimi dcérskymi firmami okolo 82 000 zamestnancov, no vypuknutie prvej svetovej vojny predstavovalo tvrdú ranu, nakoľko mnoho zahraničných dcérskych spoločností bolo znárodnených. Firmu začal viesť syn Friedrich, ktorý začal obnovovať všetky priemyselné odvetvia.
Začala sa výroba žiaroviek, svetlometov, vysávače, sušiče vlasov, hriankovače a mnohé iné domáce elektrospotrebiče. V roku 1925 sa spoločnosť začala zaoberať aj zdravotníckou technikou. V roku 1933 spoločnosť logicky začala aj s výrobou vojenského materiálu a techniky. Na konci vojny predstavovala asi pätina všetkých zamestnancov väzňov z koncentračných táborov a vojnových zajatcov. Počas vojny bolo mnoho zamestnancov, vedcov a vedúcich pracovníkov zabitých, pričom niektorí zostali nezvestní alebo spáchali samovraždu.
Premenovanie a prvý analógový telefón
V roku 1966 sa koncern začal nazývať Siemens AG, pričom to bola opäť silná spoločnosť, ktorá sa začala venovať hlavne energii. V tom istom roku bola otvorená aj divízia Siemens Mobile, ktorá v roku 1985 uviedla na trh svoj prvý telefón Siemens C1, ktorý vážil 6 kg a pracoval na analógovom štandarde. V roku 1994 bol na trh uvedený telefón s vysúvacou anténou Siemens S1 GSM.
Rok 1997 bol pre spoločnosť výnimočný najmä z toho pohľadu, že bol na trh uvedený prvý telefón s farebnou obrazovkou, ktorá bola schopná zobraziť červenú, zelenú, modrú a bielu farbu. Išlo o model Siemens S10 s ktorým sa na trh dostal aj jeho „brat“ Siemens S10 Active, čo bol prvý telefón so zvýšenou ochranou pred nárazmi, prachom, či postriekaním.
V roku 2000 Siemens získal aj mobilnú divíziu spoločnosti Bosch. V tom istom roku bol Siemens o krok vpred pred niektorými konkurentmi a predstavil jeden z prvých telefónov s podporou MP3 prehrávača a podporou externých pamäťových kariet. Išlo o model Siemens SL45. Príchod novšieho modelu SL45i priniesol hlasové povely, prehliadač a vôbec ako prvý dokázal spúšťať Java aplikácie.
Ikonický A50 zaznamenal obrovský úspech
Mobilné telefóny Siemens boli v tom čase veľmi obľúbené. Charakteristické boli veľmi pekným dizajnom, farebným displejom, veľkým množstvom funkcií a prijateľnou cenou.
Rok 2002 priniesol jeden z najpopulárnejších modelov značky Siemens vôbec. Siemens A50 chcel mať v tom období snáď každý. Nedisponoval takmer ničím zaujímavým, no po dizajnovej stránke bol veľmi pekný, skladný a podporoval sťahovanie rôznych obrázkov a šetričov obrazovky. V rovnakom roku bol predstavený aj model S55, ktorý sa stal prvým telefónom Siemens s možnosťou vytvárania fotografií.
Tento model však nemal zabudovaný fotoaparát v tele, no namiesto neho si používateľ mohol pripojiť externý fotoaparát QuickPic aj s hľadáčikom. Rovnaký spôsob zvolil Sony-Ericsson vo svojom ikonickom modeli T68i z toho istého roku. V roku 2003 bol na trh uvedený prvý telefón značky Siemens s operačným systémom Symbian. Siemens SX1 mal TFT displej s rozlíšením 176 x 220 pixelov, 1000 mAh batériu, 0,3 MPx fotoaparát a podporu pamäťových kariet.
Silné reklamné kampane a prvé problémy
Spoločnosť Siemens investovala veľké peniaze nielen do vývoja mobilných telefónov, ale aj do reklamy. Logo Siemens Mobile sa vynímalo na dresoch futbalistov Realu Madrid, či Lazia Rím, no taktiež aj na monopostoch McLaren v seriáli F1. Okrem toho Siemens sponzoroval množstvo športových podujatí na celom svete.
V roku 2004 sa začali v sekcii mobilných telefónov strácať peniaze. V celom koncerne sa však diali rôzne nekalé činnosti ako napríklad úplatkárstvo, či tajné dohody o cenách, čo viedlo k nie príliš dobrej mienke. Ešte v roku 2003 patrilo spoločnosti Siemens štvrté miesto svetových výrobcov mobilných telefónov s podielom 8,5 %, hneď za značkami Nokia, Motorola a Sony-Ericsson. V roku 2004 podiel klesol na 7,2 %, pričom v tomto okamihu boli zaznamenané veľké straty a výrazný pokles.
Začiatkom roka 2005 podiel opäť klesol na 5,6 %, keď zaostal za LG, či Sony-Ericsson. V tom čase spoločnosť dostala na trh sériu Xelibri, ktorá bola charakteristická odvážnym dizajnom, ktorý mal odrážať najrôznejšie módne trendy. Táto séria však nedosiahla želaný úspech a stala sa tak zbytočným nákladným zlyhaním.
Predaj a nepodarené znovuzrodenie
V roku 2005 prejavila záujem o stratovú spoločnosť Siemens Mobile taiwanská firma BenQ, ktorá spoločnosť kúpila za 350 miliónov dolárov s výhradným právom používať ochrannú známku Siemens na svojich mobilných telefónoch počas 5 rokov. Spoločnosť BenQ následne vyrábala mobilné telefóny z nemeckej divízie mobilných telefónov pod názvom BenQ-Siemens. V roku 2006 podala nemecká divízia BenQ návrh na vyhlásenie konkurzu.
Po zatvorení nemeckých pobočiek, spoločnosť BenQ uviedla na trh päť telefónov značky BenQ-Siemens, no bez väčšieho úspechu. V roku 2013 sa znova pokúsila o návrat a obnoviť výrobu smartfónov. Tentokrát však s operačným systémom Android. Žiadny z nich sa však nedočkal väčšieho úspechu, ktorý by zanechal výraznú stopu vo svete technológií.
Zlé načasovanie alebo neschopnosť vedúcich pracovníkov?
Niektoré zvučné značky, ako Nokia, Sony-Ericsson, či Siemens majú jedno spoločné. Zo začiatku patrili medzi špičku, pričom sa im neustále darilo byť aspoň o krok vpred oproti svojej konkurencii. Všetky spoločnosti však neskoro alebo nesprávne zareagovali na príchod operačného systému Android. Niektoré spoločnosti zvolili svoju vlastnú cestu a iné začali používať Android, keď už bolo neskoro.
To bol prípad aj značky Siemens, ktorá za svoje pomerne krátke obdobie vyprodukovala množstvo mobilných telefónov, ktoré v nás zanechali pekné spomienky, no ich cesta sa skončila už v roku 2005 predajom spoločnosti BenQ. Tá brala kúpu ako výbornú príležitosť preraziť na európskom trhu, no nevedela ako na to. Pokus v roku 2013 s príchodom Android smartfónov bol zbytočný, nakoľko v tom čase boli už dostatočne silné značky ako Apple, či Samsung, ktoré dominujú trhu dodnes.
Spoločnosť sa našla v ťažkom priemysle a výrobe domácich spotrebičov
V súčasnosti sa spoločnosť Siemens zameriava na odvetvie v ktorom je najlepšia a to je takzvaný „ťažký priemysel“. Vyrába vlakové súpravy, veterné elektrárne, semafory, no blízko má aj k medicíne, nakoľko vyrába tomografy, či rádiografy. Okrem toho je strategickým partnerom spoločnosti Nokia a pod značkou Nokia Siemens Networks patria medzi najväčších dodávateľov telekomunikačných zariadení na svete.
Značku Siemens však určite mnohí z nás poznajú aj z prostredia domácich spotrebičov, nakoľko aj naďalej vyrába chladničky, varné dosky, rúry, umývačky riadu, či práčky. Spoločnosť sa tak vyhla úplnému krachu a venuje sa tomu, čo vie najlepšie.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Západné zbrane na Ukrajine sú až príliš moderné. Rusi našli spôsob, ako ich zneškodniť
Je gigantický a má dojazd vyše 600 km. Obľúbená automobilka odhalila najväčšie auto, aké kedy vyrobili (+FOTO)
Mala napájať celý svet. Videli sme zabudnutý plán, ako chceli veľmoci „dojiť“ elektrinu z Afriky (+detaily)
Namiesto Intelu pochovali seba. Prelomový čip Nvidie narazil na vážne problémy, ľudia zúria
Nakúpiš v ňom 24/7 bez obsluhy. Obľúbený reťazec otvoril na Slovensku nový futuristický obchod
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Buď ju miluješ, alebo nenávidíš. Nová Kia prichádza s vychytávkou, ktorá rozdeľuje automobilový svet
- PRVÝ TRAILER: Začnete si zamykať dvere, sľubuje tvorca. Votrelec dostane mrazivý prídavok
- Mafián Stallone opantal Slovákov. Vieme, čo bude s milovaným seriálom ďalej
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
-
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
- Plastov sa zbavíme raz a navždy. Vedci vymysleli niečo, čo je ešte lepšie ako recyklácia
- Mala napájať celý svet. Videli sme zabudnutý plán, ako chceli veľmoci „dojiť“ elektrinu z Afriky (+detaily)
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
-
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Konečne je to tu. Slovenský film MIKI si už môžeš pozrieš online na obľúbenej službe
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
Akcie v USA rastú. Nvidia a banky vedú trh do ziskov
Ničivá sila prírody udrela na Islande. Láva po výbuchu sopky narobila obrovské škody
Z Dunaja spravili laboratórium. Ryby vybavené vysielačkami prezradia viac, než čakáš
Bič na vodičov: Kamery s AI prichytili s telefónom v ruke i bez pásov
Klíme nepomôže, kričia aktivisti. Nový jadrový zdroj na Slovensku je pod paľbou kritiky
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené