5G sieť stále nepatrí na Slovensku medzi samozrejmosť, avšak štyri japonské telekomunikačné firmy spoločne vyvinuli to, čo sa považuje za prvý prototyp bezdrôtového zariadenia 6G. Ako uviedol magazín Avinteractive spoločnosti DOCOMO, NTT, NEC a Fujitsu spoločne vyvinuli bezdrôtové zariadenie najvyššej úrovne schopné prenosu 100 Gb/s v pásmach 100 GHz a 300 GHz na vzdialenosť až 100 metrov.

Až 5 HD filmov každú sekundu

Toto zariadenie 6G je vôbec prvé na svete, ktoré dosahuje rýchlosti prenosu dát schopné streamovať päť HD filmov každú sekundu. Rýchlosť prenosu je približne 20-krát vyššia ako maximálna rýchlosť prenosu dát 4,9 Gb/s v súčasných sieťach 5G, ktoré uvádzajú spoločnosti.

Spomínané spoločnosti vytvorili konzorcium, ktoré od roku 2021 pracuje na sub-terahertzových zariadeniach. Nová éra 6G sietí bude podporovať širokú škálu aplikácií od streamovania ultra HD videa po riadenie v reálnom čase v autonómnych vozidlách.

Nová 6G sieť bude využívať bohatú šírku pásma dostupnú v sub-terahertzovom pásme od 100 GHz do 300 GHz. Pre fungovanie 6G sietí budú potrebné nové bezdrôtové zariadenia, odlišné od súčasných systémov 5G, pričom nové zariadenia je potrebné vyvinúť úplne od začiatku.

Komerčná prevádzka až v 2029

Vývoj takýchto pokročilých technológií 6G má významné dôsledky, keďže kapacita prenosu sa rovná piatim HD filmom, ktoré by bolo možné bezdrôtovo streamovať každú sekundu. Aj keď dosiahnuté rýchlosti sú dosť pôsobivé, sieť 6G bola testovaná len v jedinom zariadení a zatiaľ to nie je komerčne životaschopná sieť.

Používanie vyšších frekvencií má aj svoje nevýhody, keďže napríklad skutočné rýchlosti sietí 5G sú zvyčajne oveľa nižšie ako teoretické maximum a pravdepodobne to platí aj pre 6G siete. Len minulý rok zrealizovalo LG úspešný prenos údajov na vzdialenosť viac ako 500 metrov v rámci 6G siete.

Zatiaľ ide ide o najúspešnejší test prenosu dát vo frekvenčnom pásme, ktoré bude typické pre 6G sieť. Spoločnosť LG uviedla, že prvé vážnejšie diskusie o štandardizácii siete 6G by sa mali začať okolo roku 2025, pričom komercializácia by mala byť v roku 2029.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú