Určite ste už viacerí z vás uvažovali o investovaní vašich voľných peňazí práve do kryptomien. Aj napriek tomu, že sa mnoho ľuďom zdá tento trh pomerne nový s jeho už viac ako 10 ročnou históriou si prešiel niekoľkými výraznými nárastami ale aj pádmi.

Matka všetkých kryptomien Bitcoin pri jeho samotnom vzniku v roku 2009 nemal prakticky žiadnu hodnotu. Koncom roka 2017 sa však cena za jeden bitcoin vyšplhala na hranicu takmer 20 000 amerických dolárov.

Tzv. „FOMO“ (fear of missing out – strach, že niečo zmeškáte) spôsobilo to, že bežní ľudia práve v tomto období vrcholu bitcoinu naskakovali na už idúci vlak a nakupovali kryptomeny pridraho. Dnes je väčšina týchto ľudí niekoľko desiatok percent v mínuse a jedine čo môžu spraviť je čakať, kým sa hodnota ich vkladu vráti na nulu.

Kryptomeny vo vašom investičnom portfóliu?

Po viac ako 80% páde hodnoty bitcoinu považuje mnoho ľudí kryptomeny za veľmi rizikovú investíciu a svoje úspory investuje do viac konzervatívnych aktív. „Určite odporúčame zahrnúť kryptomeny do investičného portfólia každému, kto sa zaujíma o akýkoľvek typ investície. Kryptomeny tu sú a aj naďalej budú. Dnes už to nie je len otázkou malej skupiny investorov a jednotlivcov, do kryptomien sa stále viac a viac zapájajú aj veľké nadnárodné spoločnosti“. Hovorí priamo Milan Božik, CEO CRYPTON DIGITAL SE.

Viac sa oplatí nakupovať pravidelne, ako jednorázovo

Ak by ste napríklad jednorázovo kúpili bitcoin 15. decembra 2017 kedy dosahoval maximá, s vkladom 1 200 € by ste kúpili 0,08543424 bitcoinu. Presne po roku by hodnota vášho nakúpeného bitcoinu bola len 253,24 €. To je strata takmer 80%. Ak by ste kúpili bitcoin v máji 2018, keď bola cena bitcoinu na úrovni približne 8500 €, tak by ste s vkladom 1 200 € nakúpili 0,17013554 bitcoinu.

Dnes keď je hodnota bitcoinu približne na rovnakej úrovni, boli by ste na tom istom. Ale ak by ste si vklad 1200€ rozdelili na pravidelné vklady mesačne po 100 eur, počas tohto obdobia by ste nakumulovali 0,27470687 bitcoinu a hodnota vášho účtu by bola viac ako 1900 eur. „Ide o tzv. cost average effect“, čo znamená priemerovanie ceny. Túto stratégiu využívajú mnohí investori.

Pri týchto nákupoch vás nemusí zaujímať, či cena rastie alebo klesá, v podstate si každý mesiac nakúpite iné množstvo. Túto stratégiu nákupov využívame aj v našom kryptomenovom indexovanom fonde Hodl Index,“ dodal Peter Mariš, CMO CRYPTON DIGITAL, SE

Zobraziť celú galériu (1)
CRYPTON DIGITAL, SE

Dôležité je stanoviť si časový horizont a nebyť nenásytný

To čo spravia niektoré trhy za rok, sa môže v kryptomenovom trhu udiať zo dňa na deň. Nezbohatnete tu však lúsknutím prsta! Veľmi podstatné je byť trpezlivý a nebáť sa krátkodobých pádov.

Nie som jednorázovy investor, svoje vklady pravidelne rozkladám do mesačný vkladov a tie diverzifikujem do viacerých kryptomien, prevažne aktuálnych top 10. Viem, že na tomto trhu zhodnotím svoje vklady viac ako v iných trhoch.

Podľa mňa je riziko zanedbateľné, dôležité je dodržať časový horizont. Aj keby som mal vybrať za 5 rokov len 100% zisk, veď kde mi ponúknu viac? Zrejme nikde. Prognózy sú však omnoho vyššie.“  dodáva tiež Ing. Tomáš Jacko, marketingový manažér CRYPTON DIGITAL, SE.

CRYPTON DIGITAL, SE je slovenská spoločnosť, ktorá vznikla v auguste 2017 ako startup s myšlienkou budovania kryptomenového povedomia u bežných ľudí v strednej Európe. Na začiatku spoločnosť prišla ako prvá na slovenský trh s inovatívnym hardvérovým produktom v podobe zariadení na ťažbu kryptomien na ťažbu v domácnosti a zároveň ponúkala cloud mining – možnosť prenajať si výkon strojov na ich kryptomenovej farme.

Kryptomenový trh sa vyvíja veľmi rýchlym tempom a rok 2018 priniesol na trhu pokles záujmu o ťažbu kryptomien čomu sa aj spoločnosť musela prispôsobiť a prejsť z predaja hardvérových produktov na softvérové. Momentálne s viac ako 2000 klientami ponúkajú rôzne softvérové služby v oblasti kryptomien, či už ide o jednorázový, alebo pravidelný nákup manažovaného portfólia cez ich Crypton Digital Hodl Index.

V súčasnosti spoločnosť pracuje na vývoji vlastnej kryptomenovej zmenárne, ktorej súčasťou bude možnosť využívania kryptomenovej platobnej karty.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom