SSD disky sú neodmysliteľnou súčasťou desktopov a notebookov, od ktorých v dnešnej dobe očakávaš špičkový výkon na prácu či hry. Preto niet divu, že vývoju sa aktuálne venujú aj tie najväčšie esá ako napríklad Intel. Toto je ich nový najvýkonnejší model.

Nový Optane SSD 900P prichádza už s doposiaľ známou technológiou 3D XPoint, ktorá má oproti klasickej NAND technológii ponúknuť vyšší výkon a dlhšiu životnosť. Kým výkon a rýchlosť zápisu je zatiaľ značne obmedzený portom, na ktorý sa SSD pripája, dlhšia životnosť sa ukazuje v plnej sile.


SSD s „nekonečnou“ životnosťou

Kým na SSD disk Samsung 960 Pro s kapacitou 512 GB môžeš zapísať 220 GB dát každý deň po dobu 5 rokov, pokiaľ sa NAND vyčerpá, tak na nový Optane 900P s kapacitou 280 GB možeš každý deň zapísať až 10-násobok tejto kapacity po dobu 5 rokov. Rovnaká rovnica platí aj pri verzii s kapacitou 480 GB. Náročnejší používatelia pritom denne zapíšu 10 – 20 GB dát, kým bežný používateľ iba okolo 2 GB.

V benchmarkoch si nový Optane 900P vedie naozaj veľmi dobre. Svojho najväčšieho konkurenta poráža v priemere o 30 %. Daň za takýto výkon je však tradične cenovka. Za 280 GB verziu disku zaplatíš približne 335 €, čo je viac ako dvojnásobok oproti konkurencii. Dokonca aj 512 GB Samsung 960 Pro ťa vyjde lacnejšie o približne 30 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom