Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Filmový sviatok roka sa blíži a už na budúci týždeň v kinách štartuje nový film Christophera Nolana, ktorý predstaví príbeh otca atómovej bomby Roberta Oppenheimera. Nolan svoju snímku už tradične natočil na formát IMAX, v ktorom zároveň všetkým divákom odporúča film vidieť.

IMAX formát vďaka väčšiemu plátnu a špeciálnemu formátu vytvorí obraz, ktorý má približne o 60 % vyšší jas a o 40 % väčší kontrast. Výsledkom je tak vizuál v špičkovej kvalite a filmový zážitok určený najväčším pôžitkárom.

V 10-krát väčšej kvalite ho ponúkne len pár kín na svete

U nás IMAX formát nájdeš jedine v bratislavskom kine Cinemax Bory Mall, ani tu si však Oppenheimera nevychutnáš v najvyššej možnej kvalite. Historická dráma totiž bude dostupná aj v špeciálnom 70 mm IMAX formáte, ktorý ale odvysiela len hŕstka svetových kín.

Konkrétne 70 mm IMAX verziu filmu odpremieta iba 30 kín sveta – 25 z nich je v Severnej Amerike, 3 vo Veľkej Británii, 1 v Austrálii, no a posledné sa nachádza v Prahe.

Oppenheimer
TMDB

Christopher Nolan hovorí, že oproti 35 mm bežnému filmu ponúkne 75 mm formát až 10x väčšie rozlíšenie a bezprecedentnú kvalitu obrazu. „Ostrosť, jasnosť, hĺbka obrazu nemá obdobu. Keď točíte na IMAX 70 mm film, nechávate vo finále zmiznúť plátno a získavate 3D efekt bez nutnosti mať nasadené okuliare. Vyplňujete periferné videnie publika a kompletne ho ponoríte do sveta filmu“, povedal režisér.

V Prahe sa očakáva veľký záujem

Ako uvádza ČT24, špeciálna verzia Nolanovho filmu bude dostupná v pražskom kine Flora. Kotúče s filmom už sem dorazili – dohromady vážia 270 kg a vyžadujú si špeciálnu manipuláciu.

Je potrebné manipulovať s citlivou filmovou kópiou, doviesť cez systém kladiek filmový pás z takzvaného plattera do projektora, film do projektora bezchybne založiť a viesť ho opäť späť, aby bol po odohraní predstavenia pripravený na ďalšie prehranie. Zároveň je nevyhnutné mať aj technické znalosti mechanických princípov a elektroniky.

Samotný projektor je len jednou súčasťou v zložitom systéme spracovania obrazu, zvuku, titulkov, chladenia všetkých systémov a ďalších častí. Každé zariadenie môžu postihnúť poruchy, hoci prebiehajúci servis nám potvrdil veľmi dobrý stav projektora,“ hovorí pre ČT24 Denisa Šandová zo Cinema City.

Šandová zároveň dodáva, že o videnie filmu na 70 mm formáte sa kvôli obmedzenej kapacite kín očakáva veľký záujem a Cinema City Flora pravdepodobne bude čeliť prílevu divákov z krajín strednej Európy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú