Aktualizované 11. septembra: Oppenheimer naďalej popiera popiera filmové zákony a v tržbách prekročil ďalšiu métu. Novinka Christophera Nolana sa v zárobkoch blíži už k 900 miliónom dolárov, čo je na 3-hodinovú historickú drámu, navyše s prístupnosťou až od 18 rokov, niečo skutočne nevídané.

Nolanov epos aj dva mesiace po premiére v kinách dokáže v tržbách vykazovať zisky a jeho celosvetové tržby sa zastavili tesne pred hranicou 900 miliónov. Na vytúženú miliardu Oppenheimer pravdepodobne nedosiahne, nad nečakaným úspechom filmu však analytici naďalej nechápavo krútia hlavami.

Komerčný úspech Oppenheimera totiž pripomína skôr zárobky veľkorozpočtových blockbusterov a superhrdinských filmov ako komorných historických drám. Opäť sa tak ukazuje, aké dôležité je meno Christophera Nolana vo filmovom priemysle.

Oppenheimer
TMDB

Oppenheimer je aktuálne tretím najzárobkovejším filmom tohto roka, keď zaostal jedine za Barbie (1,4 miliardy) a Super Mario Bros. vo filme (1,36 miliardy). Zároveň ide druhý najzárobkovejší film s prístupnosťou od 18 rokov v histórii a vôbec tretí najúspešnejší film Christophera Nolana. Lepšie si viedli iba Nolanove superhrdinské snímky Temný rytier a Návrat Temného rytiera.

Oppenheimer bude zarábať aj naďalej – Nolan totiž pri dohode so štúdiom Universal Pictures trval na 100 dňovom okne medzi premiérou a uvedením filmu v online priestore. Dráma o otcovi atómovej bomby sa tak do online priestoru dostane najskôr na konci októbra.

Pôvodný článok: Historická dráma Christophera Nolana neprestáva ohurovať ani mesiac a pol po svojej premiére a v oblasti tržieb i diváckeho záujmu hlási ďalší fenomenálny míľnik, informuje Collider. Oppenheimer sa stal tretím najzárobkovejším filmom roka, pričom omnoho zvučnejšie veľkofilmy môžu podobné výsledky ticho závidieť.

Marvelu ani DC nedal žiadnu šancu

Oppenheimer v kinách zarobil už 845,5 milióna dolárov a jeho úspešná cesta sa pravdepodobne ešte nekončí. Dramatická snímka o tvorcovi atómovej bomby zaznamenala vynikajúci štart v Číne a veľmi sľubne si vedie aj v ďalších ázijských krajinách.

Analytici predpovedajú, že podobným tempom by mohol Nolanov epos už čoskoro prekročiť aj 900-miliónovú métu, pri prílišnom optimizme môže zaútočiť aj vytúženú miliardu. K nej by Oppenheimerovi mohli pomôcť aj samotní diváci, sociálne siete už totiž začínajú zaplavovať tagy Billionheimer a množstvo fanúšikov Nolanovmu filmu podobný úspech nielen želá, ale je ochotných návštevu kina si zopakovať.

Oppenheimer je doposiaľ tretím najzárobkovejším filmom Christophera Nolana a zároveň ide o druhý najzárobkovejší film s R-kovým ratingom všetkých čias. Na čele tohto rebríčka stojí Joker, ktorý v roku 2019 šokoval tržbami 1,074 miliardy dolárov.

Oppenheimer
TMDB

Oppenheimer to má pritom v kinách ťažšie ako väčšina konkurentov. Prístupnosť od 18 rokov výrazne obmedzuje potenciál tržieb, s 3-hodinovou dĺžkou je rovnako limitovaný aj počet denných vysielaní v kinách.

Snímka navyše v kinách štartovala súbežne s očakávanou komédiou Barbie, čo viedlo k nečakanému efektu Barbenheimer – namiesto toho, aby si dvojica veľkofilmov škodila, diváci do kina chodili na oba filmy a v tržbách im výrazne pomohli.

Aj vďaka tomu sa Oppenheimer po uplynulom víkende stal jedným z rekordérov roka. Na čele tohtoročných tržieb je Barbie, nasleduje rodinná snímka Super Mario Bros. vo filme, ktorá rovnako ako Barbie prekvapila a prekročila miliardovú hranicu.

Oppenheimer čerstvo predbehol aj tretích Strážcov galaxie, pričom úplne zosmiešnil aj komiksové DC univerzum. Trojica jeho filmov tohtoročných v podobe Shazam! Hnev bohov, Flash a Blue Beetle totiž dohromady nedokázala zarobiť to, čo predviedol Oppenheimer. Ak Nolanov film prekročí 900 miliónov, pokorí zmienené trio komiksoviek aj spoločne s Black Adamom.

Pre Christophera Nolana tak môže ísť aspoň sčasti o satisfakciu po rozchode zo štúdiom Warner Bros., ktoré za DC veľkofilmami stojí. 20-ročná spolupráca medzi známym filmovým kolosom a renomovaným režisérom vôbec neskončila dobre a hovorí sa, že Warneri sa chceli Nolanovi pomstiť práve vydaním Barbie v rovnaký deň ako Oppenheimer. To sa im nakoniec vyplatilo, no pri pohľade na žalostné tržby svojich komiksoviek veľa dôvodu na radosť určite nemajú.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú