Podľa analytikov trhu kryptomien sa očakáva, že bitcoin v roku 2024 dosiahne nové historické maximá. Niektoré platformy zas odporúčajú opatrnosť v blízkej budúcnosti. Odborníci sa zhodli, že v apríli cena Bitcoinu výrazne klesne, no neskôr stúpne do rekordnej hodnoty.

Podľa štatistiky z roku 2023, až 12 % Slovákov investovalo do kryptomien. A to aj napriek tomu, že nepatríme medzi krajiny, ktorých priemerný obyvateľ by mal „peniaze nazvyš“. World Economic Forum uvádza, že „krajiny s vyššou úrovňou investícií do kryptomien majú v priemere nižšiu úroveň bohatstva.“ Práve preto by si si na svoje investície mal dať poriadny pozor.

Prichádza zlomová udalosť

Poznatky platformy DecenTrader, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu, naznačujú klesajúci trend. Ten povedie k významnej udalosti „Bitcoin halving„, pri ktorej sa odmeny za ťažbu prvýkrát za takmer štyri roky znížia na polovicu. DecenTrader očakáva, že v apríli súčasná cena Bitcoinu (približne 39-tisíc EUR) klesne o viac ako 10 %. Informoval o tom portál Independent.

V príspevku na blogu spoločnosti DecenTrader sa špekuluje, že vzhľadom na to, že do polovičného zníženia zostáva približne 75 dní, môže byť v období pred touto udalosťou záujem o nákup. To naznačuje, že Bitcoin by mohol v nasledujúcich 30 dňoch prejsť korekčnou fázou. Potom sa vraj prejaví očakávaný dopyt FOMO (Fear Of Missing Out).

V posledných mesiacoch zaznamenal Bitcoin výrazné cenové zisky. Tie boli do veľkej miery spôsobené vzrušením okolo schválenia vôbec prvého burzovo obchodovaného fondu pre túto kryptomenu regulačnými orgánmi v januári. Nadchádzajúce rozdelenie na polovicu tiež posilnilo náladu na trhu, čo často predchádzalo výraznému nárastu cien.

Poslanci rozhodli o daniach z kryptomien
NR SR/Unsplash

Po poklese Bitcoin stúpne nad hodnotu zlata

Coinbase, významná obchodná platforma, naznačuje, že kombinácia udalosti polovičenia a očakávaného zníženia sadzieb v USA by mohla vytvoriť priaznivé prostredie pre trh s kryptomenami ako celok.

Napriek obavám z možných krátkodobých strát niektorí odborníci poukazujú na súčasný vývoj na trhu. Naznačujú, že Bitcoin má pevnú spodnú cenu, pod ktorou obchodníci pravdepodobne nebudú predávať.

Predovšetkým pseudonymný kryptoanalytik PlanB zdôrazňuje, že 200-týždňový kĺzavý priemer Bitcoinu sa nachádza na úrovni cca 28-tisíc eur. Pod túto hranicu ešte nikdy neklesol. PlanB však pripúšťa, že nepredvídané udalosti, ako napríklad veľké geopolitické narušenia alebo zákazy kryptomien zo strany popredných ekonomík, by mohli túto predpoveď narušiť.

Spoločnosť PlanB, známa popularizáciou modelu „stock-to-flow“, predpovedá, že prudký nárast ceny po „halvingu“ prekoná predchádzajúci rekord 63-tisíc eur.  Dokonca by potenciálne mohol posunúť trhovú kapitalizáciu Bitcoinu nad úroveň zlata. Napriek tomu stojí za zmienku, že niektoré z predchádzajúcich predpovedí PlanB boli príliš optimistické.

Nikdy nekupuj kryptomeny z neoverených zdrojov

Polícia opätovne upozorňuje, aby ľudia vždy zvážili, komu zveria peniaze na investovanie. V jednom z najnovších prípadov prišla 70-ročná žena „prevodom z kryptomien“ o viac ako 46 000 eur. Oznámenie o podvodnom konaní neznámeho páchateľa prijala v utorok (6. 2.) polícia v Senci. Informuje o tom na sociálnej sieti a na tému sme spracovali aj samostatnú správu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP