Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Austrálskym vedcom sa podarilo vyriešiť takmer 60-ročnú fyzikálnu teóriu, ktorú predpovedal nositeľ Nobelovej ceny Nicolaas Bloembergen. Ide o jadrovú elektrickú rezonanciu, ktorá by dokázala vylepšiť viacero odvetví, vrátane medicíny, chémie či kvantových počítačov – informuje portál Science Alert, ktorý sa odvoláva na štúdiu publikovanú v Nature.

Dôkaz o existencii tohto javu bol objavený úplnou náhodou. Priznali to aj samotní vedci, ktorí vytvorili chybné zariadenie, vďaka ktorému dokázali potvrdiť takmer 60-ročnú teóriu. Princíp celej elektrickej rezonancie spočíva v tom, že dokáže „ovládať“ jadrá jednotlivých atómov pomocou elektrického poľa, čo oproti magnetickej rezonancii zlepšuje predovšetkým presnosť, s ktorou by mohli napríklad lekári pracovať.

Uplatnenie nielen v medicíne

Vedci predpokladajú, že v mnohých prípadoch by elektrická rezonancia mohla nahradiť magnetickú, ktorá sa dnes využíva v rôznych odvetviach – v medicíne, pri skúmaní hornín či v chémii. Hoci ide o jednu z najlepších metód na skúmanie, má značné nevýhody.

Vyžaduje si množstvo elektrickej energie, obrovské cievky a taktiež MRI zaberá značné miesto. Navyše nie je možné ovládať jednotlivé jadrá atómov, čo rieši spomínaná elektrická rezonancia. Lekári by sa tak mohli zamerať len priamo na miesto ktoré potrebujú vidieť.

Pixabay

Rozdiel metaforicky prirovnali k pokusu posunúť biliardovú guľu na stole tým, že sa zdvihne a bude triasť celým stolom. Síce sa guľa posunie, no s ňou aj všetko ostatné. Elektrická rezonancia by v tomto príklade bola tágom, ktoré zasiahne len tú guľu, ktorú chceme. Uplatnenie by pritom elektrická rezonancia našla aj v kvantových počítačoch, kde by ich konštrukciu značne zjednodušila – dodáva Newsweek.

Výroba zariadenia elektrickej rezonancie pritom nie je vôbec náročné a zaberá len zlomok miesta magnetickej rezonancie. Na čo všetko bude môcť byť použitá vedci ešte len prichádzajú. Význam objavu je však už teraz značný a až sa technológia dostane aj do reálneho používania, môžeme sa tešiť na ďalšie objavy a vylepšenia súčasných prístrojov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú