V rámci osláv 60. výročia v rafinérii Schwechat predstavila spoločnosť OMV v septembri minulého roka zariadenie na recykláciu použitých plastov s názvom ReOil. Pilotný model zariadenia využíva termo-chemický proces na výrobu syntetickej ropy z plastového odpadu.

Spoločnosť skúma potenciál použitých plastov už od roku 2011. V roku 2013 sa v rafinérii Schwechat spustilo prvé testovanie podobného zariadenia s kapacitou spracovania okolo 5 kg použitých plastov za hodinu.

V roku 2018 sa začalo s testovaním zariadenia vyššej úrovne s kapacitou spracovania až 100 kg plastu za hodinu, ktoré je za rovnaký čas schopné vyrobiť až 100 litrov syntetickej ropy. Tento surový materiál sa potom podrobí ďalšiemu spracovaniu v rafinérii, aby sa stal palivom alebo základným materiálom pre priemysel, píše oficiálny portál OMV.

„Táto technológia nám umožňuje niekoľkokrát spracovanú ropu recyklovať. To znamená, že menej plastov sa spáli a objem vypúšťaných skleníkových plynov sa znižuje.“ povedal Manfred Leitner, člen predstavenstva spoločnosti. OMV do projektu investovala už približne 10 miliónov €, pričom Rakúska agentúra na podporu výskumov (FFG) zaplatila 10% nákladov.

Proces recyklácie zahŕňa tepelné rozpúšťanie plastov pri teplotách nad 300 stupňov Celzia. Ide o overenú technológiu, pri ktorej sú uhľovodíky so stredným a dlhým reťazcom rozdelené na uhľovodíky s kratším reťazcom, informuje PetrolPlaza.

Znamená to teda, že tento proces funguje na udržateľnom obehovom princípe. Ropa s krátkym reťazcom sa najprv mení na plasty s dlhým reťazcom, ktoré sú potom pomocou metódy ReOil rozpustené späť do syntetickej ropy s krátkym reťazcom. OMV je držiteľom patentu na tento proces v Európe, USA, Rusku, Austrálii, Japonsku, Indii, Číne a v mnohých ďalších krajinách.

S týmto inovatívnym výskumným projektom prispieva OMV k dosiahnutiu cieľov trvalo udržateľného rozvoja, ktoré stanovilo valné zhromaždenie OSN v roku 2015, keďže metóda recyklácie už bola v plnej miere zapracovaná do procesov v rafinérii.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú