Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Moderná doba prináša raketovým tempom stále novšie a inteligentnejšie zariadenia, ktoré často z pultov predajní miznú veľmi rýchlo. Staré a nepotrebné zariadenia, ku ktorým patria aj smartfóny, sú nahradené novšími kúskami. Vyradené telefóny putujú na svoje pohrebisko, kde sú recyklované a vyrábajú sa z nich ďalšie užitočné veci. Časť takýchto smartfónov, ale aj inej elektroniky sa využije na výrobu olympijských medailí pre olympiádu a paralympiádu v Tokiu. 

Za týmto projektom stojí japonská vláda a organizátori olympijských hier, ktoré sa budú odohrávať o tri roky v Tokiu. Vyzývajú obyvateľov, aby sa do tejto akcie zapojili a svoje staré a nepotrebné elektronické zariadenia odovzdali do špeciálnych kontajnerov. Tie budú inštalované už začiatkom tejto jari v kanceláriách a obchodných priestoroch po celom Japonsku. Cieľom tohto projektu je podporiť jednotu a ekologické zmýšľanie ľudí. V konečnom výsledku má byť vyzbieraných viac ako 8 ton elektronického odpadu. Z tohto množstva sa však iba zhruba 2 tony využijú na výrobu olympijských medailí zo zlata, striebra a bronzu. Celkovo bude vyrobených až 5000 medailí. Športový riaditeľ olympijských hier sa v rozhovore pre BBC vyjadril: „Projekt, ktorý umožňuje ľudom z Japonska podieľať sa na výrobe olympijských medailí, je naozaj užitočný.“

zdroj fotografie: Business Standard

TIP: Problémy Faraday Future pokračujú, pripravovaná továreň bude dosahovať oveľa menšie rozmery

K tomuto projektu vyjadril svoje nadšenie aj americký športovec v desaťboji, Ashton Eaton. Podľa neho je tento projekt jedinečnou príležitosťou vytvoriť osobitý príbeh každej medaily, kvôli ktorej športovec tvrdo drie. Všetok použitý elektronický odpad sa stane súčasťou vzrušujúceho olympijského dobrodružstva. Finančné prostriedky na rozbehnutie tohto projektu boli získané z banských podnikov v Japonsku. Kampaň Tokio 2020 je skvelým prostriedkom japonskej vlády a organizátorov projektu ako propagovať myšlienku udržateľnej budúcnosti a ohľaduplnosti voči životnému prostrediu nielen medzi obyvateľmi Japonska.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú