Dizajnové trendy donútili výrobcov smartfónov prispôsobiť sa moderným štandardom, ktoré si neraz vyžadujú isté „obete“. To platí aj pri OLED displejoch, ktoré sú vo vlajkových lodiach ohrozované práve ich estetickou stránkou. Kvôli spôsobu osadenia OLED panelov a tenkým rámikom sú pixely náchylné na poškodenie, o čom vie aj Apple, ktorý sa však rozhodol tento risk podstúpiť.

Posledné roky priniesli do sveta smartfónov mnoho zásadných zmien, ktoré ovplyvnili nielen ich výkonovú, ale dizajnovú stránku. Stále lepšie technológie posúvajú hranice týchto zariadení vpred, no spolu s lepšími možnosťami prichádzajú aj isté riziká. Problém s modernými OLED displejmi skvelo odhaľuje aj chyba nového Pixelu 3 XL s hlbokým výrezom a tenkými rámikmi. Známy youtuber, Marques Brownlee, upozornil na vadu, ktorá je príčinou vertikálnej ružovej čiary na displeji novej vlajkovej lode Googlu. Vo svojom videu prezentoval problém, ktorý môže postihnúť akýkoľvek bezrámikový smartfón s OLED displejom.

Menšia spoľahlivosť OLED displejov na úkor dizajnu

Po rozbehnutí diskusie na fóre Reddit sa začala debata o tom, prečo sú OLED obrazovky náchylné na túto vadu, pomenovanú ako VLD (vertical line defect). Toto vertikálne poškodenie pixelov má byť spôsobované ich pripojením k napájaciemu konektoru. Pri hranách je totiž displej ohnutý o 180°, pričom práve kvôli tomuto pripojeniu má dochádzať k poškodeniu pixelov vo vertikálnom smere. Stále tenšie rámiky tak nútia výrobcov riskovať tento možný problém, a to len kvôli tomu, aby splnili najnovšie dizajnové štandardy. Čím užší je rámik, tým bližšie je ohyb panela ku konštrukcii smartfónu, čo zvyšuje náchylnosť na vznik spomínaného defektu.

Nenechaj si ujsť
Samsung chce tromfnúť masívny displej iPhonu Xs Max. Do Note 10 príde najväčší panel doteraz

Do debaty na fóre Reddit sa pridal aj inžinier priamo z Apple, ktorý na tento problém priniesol skutočne zaujímavú odpoveď. Podľa neho sú nové možnosti aj napriek svojim rizikám vítané, len aby splnili požiadavky výrobcov a trhu. Práve tu teda tkvie kontroverzia, ktorá zarmucuje mnohých používateľov. Viaceré spoločnosti, vrátane Apple, sú tak ochotné riskovať vadu OLED obrazoviek , len aby docielili čo najestetickejší dizajn.

Hrubé rámiky, ktoré vídame u mnohých modelov, majú veľa spoločného s hodnotami spoločností. Apple si cení estetický vzhľad, pre ktorý je ochotný obetovať spoľahlivosť. Ďalším príkladom sú smartfóny Samsungu. Môžu mať rámiky rovnako hrubé ako Apple modely (naše displeje sú vyrobené v továrňach Samsungu). Nerobia to však pre estetické účely. Samsung je totiž proti výrezu displeja a chce udržať spodný rám obrazovky rovnako hrubý ako ten vrchný kvôli estetike.“ – reagoval na diskusiu inžinier z Apple.

Týmito vyjadreniami tak jeden z povolaných pracovníkov kalifornského giganta potvrdil úmysly spoločnosti, ktorá obetuje spoľahlivosť na úkor moderného dizajnu. To sa však už netýka najnovšieho počinu Applu, ktorým je iPhone XR s LCD displejom. Samsung si však v porovnaní s iPhonmi vybavenými rovnakým OLED panelom drží výhodu kvôli hrubším rámikom. To sa však môže o pár mesiacov zmeniť, keď výrobca zásadne upraví dizajn svojich budúcich vlajkových lodí. Nový Galaxy S10 by totiž mohol dostať bezrámikový displej a miesto výrezu nahradí iba malý otvor pre predný fotoaparát. Viac nám však spoločnosť odhalí až v nasledujúcom roku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú