Microsoft prednedávnom vydal novú októbrovú aktualizáciu 20H2. Hoci by bol niekto čakal veľkú aktualizáciu s výraznými zmenami v systéme, nie je tomu tak. Októbrová aktualizácia pre Windows 10 prináša menšie vizuálne a funkčné zmeny, no okrem vylepšení sa nanešťastie objavujú aj mnohé problémy, informuje Windows Latest.

Májová aktualizácia z jari tohto roka, označená ako verzia 2004, a nový update 20H2 zdieľajú mnoho spoločného. Preto je používateľom s májovým updatom vo Windows 10 ponúkaná októbrová kumulatívna aktualizácia. V prípade, že systém obsahuje staršiu novembrovú aktualizáciu z minulého roka, pri inštalácii najnovšieho updatu už pôjde o komplexnejšiu inštaláciu.

Októbrová aktualizácia pokazila množstvo súčastí systému

Takéto aktualizácie sa nanešťastie medzi používateľmi nechválne preslávili aj množstvom problémov, ktoré so sebou prinášajú. Zaiste je mnohým dobre známy problém s Bluetooth pripojením, drivermi či inými súčasťami systému. Najnovšie sa o ďalší rad chýb postarala práve októbrová aktualizácia 20H2, doručovaná pre Windows 10 v aktualizačných balíkoch pod označením KB4579311 a KB4577671.

Už v úvode však spomenieme, že kvôli množstvu vážnych chýb by si sa s aktualizovaním systému vôbec nemal ponáhľať. Tí, ktorí si už októbrový update stihli nainštalovať, evidujú celý rad problémov s fungovaním systému a jeho súčastí.

Medzi najväčšie problémy patrí napríklad nefunkčné Akčné centrum pre oznámenia a skratky funkcií, ktoré nezobrazí žiadne možnosti ani notifikácie. Problém nevyrieši ani reštart zariadenia či opätovné spustenie Prieskumníka. V mnohých prípadoch dochádza aj k problémom s jeho fungovaním, pádom či zasekávaniu, informuje Laptopmag.

Ďalšími chybami môže byť aj dlhé načítanie plochy po prihlásení na domovskej obrazovke alebo blikanie obrazovky, a to aj napriek tomu, že Microsoft údajne tento problém opravil, upozorňujú používatelia na Reddite a Microsoft fóre.

Zobraziť celú galériu (0)
cookie_studio / Freepik (Úprava redakcie)

Pri prenosných zariadeniach s Windows 10 môže dochádzať aj k samovoľnému vypínaniu obrazovky, ktorá podľa skúseností niektorých ľudí nefungovala aj celých 20 minút pri používaní v režime tabletu. K iným chybám spájaných s októbrovou aktualizáciou patrí podľa doterajších upozornení aj výpadok internetového pripojenia či problémy s tlačiarňami.

V prípade tlačiarní však má byť oprava problému jednoduchá – tlačiareň stačí odpojiť a pripojiť po reštartovaní systému. Túto chybu spôsobuje podľa Microsoftu problém, ktorý po októbrovej aktualizácii neregistruje USB port s pripojenou tlačiarňou.

Ako odinštalovať aktualizačný balík?

V prípade, že sa prejavia spomínané alebo iné problémy po inštalácii októbrovej aktualizácie, odporúčame manuálne odinštalovať aktualizačný balík s vyššie spomínaným označením. Týmto spôsobom sa Windows 10 vráti na predošlú funkčnú verziu. Aktualizovanie na októbrový update je potom vhodné odložiť, pokým Microsoft neopraví kritické chyby.

Ako na to:

  • Otvoriť Nastavenia
  • Prejsť do možnosti „Aktualizácia a zabezpečenie“
  • Zvoliť možnosť „Zobraziť históriu aktualizácií“
  • Kliknúť na „Odinštalovať aktualizácie“
  • Nájsť problémovú aktualizáciu podľa označenia a po kliknutí pravým tlačidlom myši zvoliť „Odinštalovať“
  • Následne je vhodné pozastaviť automatické aktualizácie, aby sa najnovšia chybná aktualizácia znova nenainštalovala

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom