Po prvej veľkej aktualizácii Windowsu 10 v apríli tohto roka chcel Microsoft svoj systém inovovať ďalším balíkom noviniek. Októbrový update však nedopadol vôbec podľa predstáv a miesto radosti spôsobil mnohým používateľom iba vrásky na čele, keď im znenazdajky vymazával súbory. Microsoft rieši problém, ktorý testeri zaznamenali ešte predtým než sa októbrová aktualizácia dostala do obehu, no kompetentní mu nevenovali pozornosť.

Po vydaní veľkej októbrovej aktualizácie Windowsu 10 sa začali mnohí používatelia pýtať, ako je možné, že im tento update vymazáva súbory z počítačov. Tejto chybe sa však dalo predísť, teda pokiaľ by vývojári v Microsofte brali upozornenia členov programu Windows Insider vážne. Zdá sa, že za celou touto situáciou je ale nepozornosť spoločnosti, na ktorú tak doplatili mnohí ľudia.

Microsoft pochybil

Inštalácia októbrovej aktualizácie narobila v mnohých počítačoch poriadnu neplechu, keď používateľom vymazala súbory. Na tento problém sa začalo sťažovať čoraz viac ľudí, ktorí prišli o svoje dáta. Portál Windows Central však pátral po príčine vzniku tejto situácie a výsledok je skutočne prekvapujúci. Ešte pred oficiálnym sprístupnením nových aktualizácii ich Microsoft testuje v spolupráci s účastníkmi programu Windows Insider, ktorí majú za úlohu podávať spätnú väzbu, hodnotenie a nahlasovať prípadné problémy. Stalo sa tak aj v prípade októbrovej aktualizácie, pri ktorej testeri nahlásili dve chyby, ktoré spôsobovali miznutie súborov z počítača.

Zobraziť celú galériu (0)
Windows Love/YouTube

Nenechaj si ujsť
Problémy s Windows 10 nekončia. Microsoft zverejnil ďalší zoznam chýb najnovšej aktualizácie

Oba problémy však boli rozdielneho charakteru. Kým jeden z nich pri inštalácii vytvoril dočasný používateľský účet, druhý skutočne odstraňoval súbory. V prvom prípade sa po aktualizácii počítača dostal používateľ do nesprávneho profilu a súbory, ktoré síce boli v počítači uložené, nemohol v druhom dočasnom účte vidieť. Tu sa však stačilo len prihlásiť do správneho konta a problém bol vyriešený. Ďalšia nahlásená chyba už ale bola skutočne závažná. Kvôli podobnosti ich označenia ju Microsoft nebral vážne a zrejme ju považoval za rovnaký problém ako v prvom prípade.

Situácia by sa už nemala opakovať

Členovia programu Windows Insider netušili, čo môže byť príčinou oboch chýb a ich prejavy preto popísali takmer totožne. Týmto spôsobom si tak mal Microsoft pomýliť jeden problém s druhým. Aby sa však spoločnosť uistila, že sa táto situácia už nebude opakovať, bude budúce spätné väzby skúmať omnoho dôkladnejšie. Problémový októbrový update tak bol budíčkom, ktorý dokázal Microsoftu, že jeho testovací program má isté medzery. Pre testerov bol taktiež zavedený hodnotiaci systém, v ktorom môže každý zúčastnený zahlasovať za závažnosť chyby na škále od 1 do 10.

Zobraziť celú galériu (0)
Windows Love/YouTube

Tento jednoduchý, no účinný spôsob tak môže spoločnosti pomôcť v budúcnosti odhaliť skutočne problémové verzie systému. Ani táto forma hodnotenia ale nemusí byť spoľahlivá. Pokiaľ totiž testeri nepoznajú závažnosť chyby, môžu ju nesprávne hodnotiť. Microsoft sa však snaží túto situáciu riešiť aj interne a pracuje na efektívnom spôsobe, akým budú budúce problémy s Windows aktualizáciami riešené. Ostáva tak len dúfať, že sa nepozornosť spoločnosti už nebude opakovať a prípadné nedostatky systému eliminuje skôr ako sa dostanú k bežným používateľom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú