Iba pred pár hodinami odštartovala americká raketa Atlas V spolu so sondou Solar Orbiter zo základne Cape Canaveral na svoju dlhoročnú misiu smerom k Slnku. Sonda by sa mala dostať na obežnú dráhu našej najbližšej hviezdy, odkiaľ bude prevádzať rôzne merania pre lepšie pochopenie giganta našej sústavy, píše ScienceAlert.

Presne o 5:03 nášho času odštartovala raketa spolu so sondou zo Štartovacieho komplexu 41 zo základne Cape Canaveral na Floride. Tento spoločný projekt agentúr NASA a ESA má za úlohu dostať sondu Solar Orbiter až na obežnú dráhu Slnka, kde by mala skúmať vplyv tejto hviezdy na okolitý vesmír a teda aj na našu Zem.

Cesta zaberie sonde tri a pol roka a po tejto dobe by sa mala dostať na vysoko eliptickú obežnú dráhu a Slnko by mala obiehať vo vzdialenosti približne 41 miliónov kilometrov. Táto vzdialenosť bude predstavovať približne štvrtinu vzdialenosti Zeme od Slnka.

Sonda tak bude pochopiteľne vystavená obrovským teplotám, ktoré sa budú pohybovať na hranici 500 stupňov Celzia. Všetky meracie prístroje a elektroniku sondy tak bude pred týmito teplotami chrániť titánový štít, spoza ktorého budú prebiehať všetky merania. Okrem dôležitých dát, ktoré prístroje zachytia, sonda Solar Orbiter poskytne vôbec prvé pohľady na póly Slnka, nakoľko jej pohyb po orbite bude prechádzať práve ponad ne, informuje portál ScienceNews.

Aj keď Solar Orbiter nebude sondou, ktorá sa dostane k Slnku najbližšie v histórii, jej úloha je nesmierne dôležitá. V roku 2018 totižto NASA vypustila sondu Parker Solar Probe, ktorá sa má Slnka doslova „dotknúť“. Dotykom však myslíme extrémne priblíženie k Slnku, ktoré bude odhadované na približnú vzdialenosť 6,2 milióna kilometrov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú