Nové generácie herných konzol nám už pomaly, ale isto klopú na dvere. Trojica najdominantnejších hráčov na poli herných konzol, Microsoft, Nintendo a Sony nám už postupne začínajú poodhaľovať niektoré informácie o ďalšej generácii. 

Cesty týchto troch spoločností však majú byť podľa všetkého odlišné. Microsoft plánuje vylepšiť hardvér, no tiež chce začať využívať technológiu cloud gamingu už na novej generácii Xboxov. Nintendo by malo podľa všetkého pokračovať v línii tejto jedinečnej konzoly a novej, mierne vylepšenej generácie by sme sa mohli dočkať už tento rok. No a na záver tu máme Sony, ktoré zatiaľ ohľadom informácií mlčí, no CEO spoločnosti naznačil, že PlayStation 5 by mal byť ukážkou masívneho výkonu.

V roku 2020 to bude 7 rokov, čo Sony predstavilo PS4-ku. To prišlo taktiež po 7 rokoch ako nástupca PS3 a rovnako to bolo aj pri PS2. Zdá sa, že sedmička je pre konzolistov akési magické číslo, ktoré značí príchod novej generácie. Avšak hardvér PS4 a rovnako aj hardvér Xbox One zatiaľ plne postačuje nárokom vývojárov, pričom predchádzajúce generácie už mali zhruba po 6 rokoch značný problém a konzoly začali zaostávať za PC. Navyše tejto generácii určite pomohlo aj uvedenie „medzigeneračných“ verzií PlayStation 4 Pro a Xbox One X.

Zobraziť celú galériu (0)
RobinGaming/YouTube

Ak je teda rok 2020 naozaj rokom príchodu novej generácie PlayStationu, vývojárske štúdiá by už mali mať informácie o hardvéri, aby chystané hry vyťažili z novinky maximum. Preto by sa oficiálne informácie o tom, aké železo bude v sebe PS5 skrývať, mali dostať von už čoskoro. Zatiaľ však môžeme len hádať.

Takmer s určitosťou však pôjde o podobný princíp, ako tomu je u súčasnej verzie. Výkon grafických čipov či pamätí je u herných konzol na veľmi dobrej úrovni. To, kde konzoly zaostávajú oproti počítačom, sú jednoznačne procesory. Riešením by mohli byť práve nové Zen čipy od AMD.

Spätná kompatibilita je jednou z vlastností, ktorú majitelia PS vlastníkom Xboxov závidia. Tu Sony jednoducho spravilo chybu a práve táto vlastnosť by mala byť pridaná do ďalšej generácie.

Nové konzoly by sme teda mali vidieť do dvoch rokov. Očakávať môžeme najmä masívny posun v prípade procesorov a možno aj Sony nakoniec prinesie svoju formu cloud gamingu. Spätná kompatibilita je takmer nevyhnutnosťou. Rozhodne to však opäť bude obrovský boj o každého hráča medzi Sony a Microsoftom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom