V súvislosti so záchranou života počúvame príbehy najmä o hodinkách Apple Watch, teraz však ôsmim cestovateľom pomohol svojou odolnosťou iPhone.

Najnovší príbeh pochádza z Japonska a ako prvý ho zverejnila americká televízia NBC. Popisuje cestu niekoľkých kamarátov, ktorí si objednali loď, aby sa mohli dostať na ostrov Okinawa. Po dni strávenom v dovolenkovej destinácii nastal čas vrátiť sa. Ich loď sa však počas plavby dostala na rozbúrený oceán a vysoké vlny sa prevalili na palubu. Posádka si musela navliecť záchranné vesty a vyskočiť do vody. V tomto momente sa stala ústrednou postavou Rachel, ktorá si na cestu zobrala aj záchranný batoh s vecami, ktoré by sa mohli zísť práve v kritických situáciách.

Cestovatelia sa najskôr snažili zavolať pomoc bližšie nešpecifikovaným smartfónom, ten ale nefungoval kvôli poškodeniu spôsobenému morskou vodou. V taške však mala Rachel ešte svoj iPhone. Ten ani dôsledkom ponorenia v slanej vode nebol poškodený a umožnil im zavolať pomoc.

Vďaka tomu ich takmer o 90 minút vytiahol z vody vrtuľník japonských záchranných zložiek. Aj keď z príbehu nie je jasné o aký model iPhonu presne ide, je zrejmé, že smartfón od Apple disponoval zvýšenou odolnosťou. Rachel a jej kamaráti sa po ich skúsenosti rozhodli napísať spoločnosti aj ďakovný list, kde vyzdvihli kvalitu jej produktov.

Vydržal aj morskú vodu

Rôzni výrobcovia implementujú vodeodolnosť do smartfónov už nejaký ten čas. Disponujú nimi najmä prémiovejšie modely, pričom iPhony dostávajú certifikáciou vodeodolnosti od modelu 7. Ide o odolnosť na úrovni označenia IP67, ktorá dovoľuje ponoriť zariadenie do hĺbky jedného metra po dobu 30 minút. Novšie a drahšie verzie, iPhone XS a iPhone XS Max, majú ešte vyšší stupeň ochrany IP68.

Ten znamená bezpečné ponorenie do hĺbky 1,5 metra. Nutné je povedať, že dané čísla sa udávajú pri ponorení v sladkej vode. Slaná morská voda je napriek pomerne vysokej odolnosti kritickým faktorom, ktorý dokáže elektroniku poškodiť. Pričom ak nejde o okamžité znehodnotenie, väčšinou sa dôsledky prejavia časom.

iPhone, ktorý pomohol cestovateľom v Japonsku, však očividne zvládol aj tento problém. Rachel spomínaný model údajne využíva dodnes, takže na odolnosti smartfónov Apple zrejme predsa len niečo bude.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom