V redakcii sme našim čitateľom priniesli veľký článok o ďalšej sieti podvodných e-shopov, ktoré sa vydávajú za predajcov obuvi známych značiek. Množstvo takýchto falošných internetových obchodov zdá sa neustále rastie, a preto je namieste, aby sa Slováci takýmto nákupom vyhli. Prinášame detailný prehľad o tom, ako podvodné e-shopy odhaliť a ako ich rozoznať od oficiálneho alebo autorizovaného predajcu.

Množstvo podvodov na internete neustále rastie. Stále častejšie sa stretávame s rôznymi podvodnými ponukami, ktoré majú nalákať ľudí na vidinu rýchleho zisku, prípadne aj výhodného nákupu. Práve druhý spôsob zneužívajú čoraz viac falošné e-shopy, ktoré sa vydávajú za predajcov svetoznámych značiek.

S takýmto druhom podvodu sa môžeme stretávať už celé roky, no počet prípadov a množstvo podvodných online obchodov sa zvyšuje rýchlym tempom. V lete 2020 sme odhalili slovenskú sieť podobných e-shopov, ktoré zneužívali mená známych predajcov. Neskôr boli všetky z nich zrušené, no slovenských zákazníkov ohrozujú ďalšie takéto obchody.

Na Slovensku operuje veľká sieť podvodných e-shopov

Tentokrát sa ukázalo, že operujú aj v zahraničí a ich zoznam, ktorý sme zverejnili v našom článku, bude s najväčšou pravdepodobnosťou v budúcnosti rásť stále viac. Bežný zákazník pritom nemusí vôbec ani len tušiť, že navštívil falošný e-shop a nakúpil u podvodníkov, ktorí ho obrali o peniaze.

Zobraziť celú galériu (3)
Snímka obrazovky/Redakcia

Po publikovaní nášho článku k nám do redakcie prichádzali ďalšie sťažnosti oklamaných zákazníkov, ktorí týmto podvodníkom naleteli. Po objednávke v takomto e-shope nedostali ani svoj tovar, ani peniaze.

Ako sa podvodníkom vyhnúť a odhaliť ich?

Spomenuté internetové obchody sa pritom vyznačujú viacerými spoločnými znakmi podvodu. Pri nákupe ich však ľudia častokrát prehliadajú a sústredia sa primárne na tovar, ktorého ceny bývajú výhodnejšie, ako u oficiálnych a autorizovaných predajcov.

Zobraziť celú galériu (3)
Snímka obrazovky/Redakcia

Existuje tiež podozrenie, že takéto stránky môžu zbierať osobné údaje a čísla kreditných kariet. Poďme sa preto pozrieť nato, ako jednoducho odhaliť podvodníkov behom chvíle. Spoločných znakov pri falošných e-shopoch je hneď niekoľko a odhaliť ich môže aj laik. Detailné vysvetlivky nájdeš v priloženej infografike.

Loading...

Loading…

Aké informácie musí obsahovať a poskytovať internetový obchod na Slovensku?

Ďalej sa pozrieme na to, aké povinnosti má obchodník na internete podľa zákonov na Slovensku. Každý internetový obchod a jeho prevádzkovateľ má voči zákazníkovi informačnú povinnosť. Tá zahŕňa niekoľko bodov, podľa ktorých je možné zistiť a overiť samotného predajcu.

Informačná povinnosť obchodníkov pri e-shopoch musí informovať zákazníka o:

 • Názve, sídle spoločnosti, obchodnom mene
 • Právnu formu podnikania (s.r.o., a.s. a pod.)
 • IČO
 • Kontaktné údajne: e-mailová adresa a telefónne číslo
 • Názov orgánu dohliadajúceho na činnosť e-shopu (na Slovensku je to SOI – Slovenská obchodná inšpekcia)

Internetový obchod taktiež musí zákazníkov jednoznačne a jasne informovať o obchodných podmienkach, ktoré musia byť písané spisovne a v úradnom jazyku krajiny, kde spoločnosť podniká. Obchodné podmienky sa väčšinou nachádzajú v spodnej časti webstránok.

Obchodné podmienky by mali obsahovať informácie o: 

 • Základných ustanoveniach
 • Kúpnej zmluve
 • O bezpečnosti a ochrane informácií
 • Prevádzkovej dobe
 • Cenách
 • Objednávke
 • Odstúpení od zmluvy
 • Platobných podmienkach
 • Dodacích podmienkach
 • Záručných podmienkach
 • Záverečné ustanovenia

Každý e-shop by mal mať vlastné obchodné podmienky, ktoré sú spracované právnikom podľa platných zákonov, nesmú byť kopírované – porušil by sa tým autorský zákon. Internetové obchody sú taktiež povinné informovať zákazníkov o ochrane osobných údajov, pokiaľ ich využívajú na marketingové účely.

V praxi to znamená, že každý e-shop je povinný disponovať týmito informáciami a informovať o tom aj Úrad na ochranu osobných údajov. Obchodné podmienky sú potom zákazníkovi zasielané taktiež po vytvorení objednávky.

Dvakrát meraj overuj a raz rež nakupuj

Podvodné internetové obchody tak svojim rozsiahlym pôsobením aj na našom trhu spôsobujú mnohé problémy najmä koncovým zákazníkom, ktorí sa často nechajú voviesť do omylu, že nakupujú u dôveryhodného predajcu. Pomocou vyššie spomenutých tipov a znakov je možné falošných obchodníkov odhaliť a vyhnúť sa im míľovými krokmi.

Overenie e-shopu potrvá nanajvýš niekoľko minút, no tento čas môže vo výsledku ušetriť zákazníkovi peniaze, o ktoré by ho mohli podvodníci pripraviť, a taktiež problémy v prípade odcudzenia osobných a finančných údajov. Dnes je nástrah na internete viac než dosť, a preto je opatrnosť na prvom mieste aj pri nákupoch.

Článok bol pôvodne publikovaný 15. januára 2021.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú