Simon Whiteley je dizajnér, ktorý stojí za najznámejším kódom na svete. Len málokto po jeho zhliadnutí netuší, o aký film sa jedná. Po rokoch hádania a špekulácií sa konečne dozvedáme, čo dané znaky vlastne znamenajú.

Nekonečná hádanka sa dočkala rozlúštenia. Podľa filmu, ten, kto dokáže kód prečítať, vie čo sa v Matrixe práve odohráva. Mnohí sa preto domnievali, že ide o časť nejakých inštrukcií alebo procesov. No ako sa hovorí, za všetkým hľadaj ženu.

Nápad pripisuje svojej žene z Japonska

‚‚Rád by som všetkým oznámil, že kód v Matrixe je vyrobený podľa japonských receptov na sushi,’’ hovorí Whiteley, ktorý momentálne pracuje v štúdiu Animal Logic v Sydney. Jednotlivé znaky pritom skenoval priamo z kuchárskej knihy svojej ženy. ‚‚Bez tohto kódu by neexistoval žiadny Matrix,’’ dodáva.

Po tomto vyhlásení je tak jasné, že osoba, ktorá tento kód vedela prečítať, sa naučila robiť jedine skvelé japonské sushi.

Svoj zmysel pre detail preniesol aj do najnovšieho počinu The Lego Ninjago Movie, kde postavil niekoľko budov a výsledné mesto pôsobí ako skutočné. Tie sa majú skladať z niekoľko tisíc častí, po ktoré si osobne šiel do Billundu v Dánsku, kde sa Lego vyrába.

Lego Ninjago sa od prvých dvoch filmoch odlišuje hlavne v rozšírení sveta o množstvo detailov, ako je tráva, rastliny, skaly, čo snímku dodáva viac realistickejší nádych. Tie boli vytvorené pomocou 3D technológie v programe LDD (Lego Digital Disigner). Ak ťa stavanie Lega zaujíma, máš možnosť si tento program zadarmo stiahnuť, pričom sú dostupné všetky diely, ktoré boli kedy vyrobené.

Stará škola

Simon Whiteley začal vo filmovom odvetví pracovať ešte keď neexistovala žiadna technika. Všetko si tak museli vyrábať sami, čo mu ostalo až dodnes. Samozrejme, niekedy sa špeciálne efekty musia použiť, aby bol docielený ten správny výsledný efekt. Dôkazom je už aj spomenutý Matrix, ktorý by bez nich vyzeral naozaj zvláštne. No ak je to možné, uprednostňuje tvorbu bez použitia CGI. Ak najbližšie uvidíš nejaký film, na ktorom Whiteley pracoval, môžeš si byť istý, že je tam použitých minimum špeciálnych efektov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom