Štvrtková konferencia State of Play prebiehala, ako inak, vo virtuálnej forme. Predstavená bola desiatka hier, ktoré sa objavia na PlayStation v priebehu tohto roka. Zhruba polhodinová prezentácia sa tentokrát niesla v skromnejšom duchu a priniesla len dodatočné detaily, prípadne upresnila dátumy vydania k titulom predstaveným už minulý rok.

Ako už bolo dopredu organizátormi avizované, konferencia bola zameraná výlučne na pripravované tituly a neboli odhalené žiadne veľké novinky ani hardvér. Hráči dožadujúci sa informácií ohľadom sprístupnenia portu určeného na zvýšenie kapacity pevného disku si tak napríklad budú musieť ešte chvíľu počkať. Pozrime sa teda, aké hry na aktuálnej State of Play dostali priestor.

Crash Bandicoot 4: It’s About Time 
(PlayStation 4, PlayStation 5)

Najnovšie pokračovanie dobrodružstiev ušatého hlavného hrdinu si budeme môcť vychutnať vo vylepšenej podobe už o pár dní, konkrétne 12. marca. Verzia pre PlayStation 5 bude bežať v natívnom 4K rozlíšení s variabilným snímkovaním dosahujúcim až 60 fps. Next-gen upgrade je rovnako nachystané aj pre majiteľov Xbox.

Do diania na obrazovke ťa ešte intenzívnejšie vtiahne ovládanie, tentokrát naplno využívajúce adaptívne spúšte nového ovládača DualSense. Otravné nahrávanie je taktiež minulosťou a ty sa tak môžeš naplno venovať samotnej hre. Autori vylepšili aj audio stránku titulu, zvuk bude plne 3D. Pre vlastníkov PS4 verzie hry bude next-gen update dostupný bezplatne.

Returnal 
(PlayStation 5)

V koži tajomnej Selen sa pustíme do objavovania ešte tajomnejšieho sveta plného nepredstaviteľných nástrah. V hrateľnej ukážke sme mali možnosť vidieť neustále sa meniaci svet. Vyzerá to tak, že každá jedná smrť hlavnej hrdinky nejakým spôsobom ovplyvní jeho ďalšie fungovanie.

Z ukážky bolo doslova cítiť samotu a izoláciu hlavnej hrdinky, ktorá zvádzala nerovný boj s obrovskými nepriateľmi na neznámej planéte. Zatiaľ nie je jasné, prečo sa Selen prebudí po každom neúspechu a môže pokračovať v boji. Čo ale s určitosťou tvrdiť môžeme je, že vizuálna stránka je na skvelej úrovni. Dátum vydania je stanovený na 30. apríla, na rozdiel od väčšiny noviniek bude Returnal vydaný výhradne na PlayStation 5.

Knockout City
(PlayStation 4)

Knockout City je mestom, kde si nikto nemôže byť istý, či nedostane v nasledujúcej chvíli nečakanú ranu loptou do hlavy. Alebo protivníkom. Počkať, čože? V pripravovanej novinke zameranej na spracovanie netradičného športu sa staneš jedným z členov teamu tzv. dodgeballu, teda vybíjanej. Zabudni však na ihrisko, súperiť sa bude v meste plnom originálnych prekážok.

Každý z hráčov má určité schopnosti, hra sa neberie príliš vážne, čo potvrdzuje aj bláznivý vizuál. K dispozícii zároveň bude niekoľko herných módov s rôznorodými úlohami. Ak ťa Knockout City zaujal, môžeš sa prihlásiť do prebiehajúcej beta verzie.

Sifu 
(PlayStation 5)

Sloclap Studios nám v krátkej ukážke predstavili svoju novinku inšpirovanú klasickými snímkami o bojovom umení. Už na prvý pohľad nás zaujalo netradičné grafické spracovanie pripomínajúce kombináciu komiksov a starých čierno bielych filmov.

Hlavný hrdina sa bude  musieť prebojovať zástupmi nepriateľov, čo nebude až taký problém vzhľadom na jeho impozantnú znalosť bojových umení. Zaujímavo pôsobí možnosť jeho okamžitého zostarnutia po každom neúspechu. Sme naozaj zvedaví akým spôsobom sa takéto starnutie prejaví v hrateľnosti. Dátum vydania zatiaľ oznámený nebol.

Solar Ash 
(PlayStation 4, PlayStation 5)

Solar Ash je obrovská štylizovaná 3D platformovka zameraná na rýchlosť a plynulosť pohybu. V úlohe Voidrunnera sa budeš musieť prebojovať hordami nepriateľov, ktorí stoja v ceste tvojmu návratu domov zo sveta Ultravoid. Súboje pôsobia intenzívnym dojmom a sú správne adrenalínové.

Okrem eliminácie nepriateľov budeš musieť využiť svoju výnimočnú pohyblivosť a rýchlosť, aby si sa vyhol nástrahám v podobe nebezpečných výparov pokrývajúcich zem. Čím bližšie k svojmu domovu sa nachádzaš, tým bude podobných nástrah viac a nepriatelia sa stanú čoraz väčšími a silnejšími. Titul bude k dispozícii v priebehu roka 2021 pre PlayStation 4 a PlayStation 5.

Five Nights at Freddy’s Security Breach 
(PlayStation 5)

Fanúšikom bizarných hororových hier určite nemusíme sériu Five Nights at Freedy’s predstavovať. V pripravovanom pokračovaní autori pritlačili v tvorbe atmosféry ešte viac na pílu a vyzerá to tak, že pri hraní tohto titulu budeme musieť mať zasvietenú minimálne stolnú lampu.

Trailer naznačuje použitie dobre známych mechaník v nových kulisách, koncept hry postavenej na bezmocnosti hlavného hrdinu fungoval v minulých dieloch a funguje a teraz. Nemožnosť eliminácie nepriateľov zvyšuje pocit napätia a uvedomenie si, že jedinou možnosťou záchrany je útek, tiež na kľude nepridáva.

Oddworld: Soulstorm 
(PlayStation 4, PlayStation 5)

Najnovšie dobrodružstvo zo sveta Oddworld sa pomaly blíži. Dátum vydania je totiž stanovený na 6. apríla, čo je skutočne za rohom. Okrem nádherného vizuálu nových lokalít boli počas State of Play predstavené aj novinky v hrateľnosti. Tou najvýraznejšou je možnosť zbierať predmety, ktoré môže hlavný hrdina Abe rôzne kombinovať a následne využiť vo svoj prospech v boji proti nepriateľom.

Po stránke hrateľnosti ostalo všetko viac menej pri starom. Načo ale meniť niečo, čo funguje, však? Aj tentokrát bude hlavným cieľom oslobodenie čo najväčšieho počtu otrokov z továrne, ideálne všetkých. K dispozícii budeš mať starú známu sadu škrekov, pomocou ktorých môžeš komunikovať s ostatnými. Týmto spôsobom môžeš ostatným Mudokondom zadávať rôzny príkazy. Dokonca môžeš ovládnuť myseľ dozorcov a narobiť v ich radoch riadnu šarapatu.

Nenechaj si újsť
Takto sa robia pokračovania. Prekvapivý herný hit dostal skvelého, no desivého nástupcu (recenzia)

Skvelú správu Sony pre majiteľov PlayStation 5 nechali až na úplný záver traileru, nový Oddworld bude bezplatne dostupný pre všetkých aktívnych predplatiteľov služby PlayStation Plus.

Kena: Bridge of Spirits 
(PlayStation 4, PlayStation 5)

Pôvodne plánovaná exkluzivita pre PlayStation 5 sa ešte tento rok dostane aj na PlayStation 4. Od minuloročného ohlásenia bola pripravovaná novinka zahalená rúškom tajomstva a neboli zverejnené takmer žiadne nové informácie. Tentokrát si pre nás autori pripravili ukážku priamo z hrania.

Kena: Bridge of Spirits je akčnou adventúrou z pohľadu tretej osoby. Pri prechádzaní jedinečným herným prostredím bude hlavná hrdinka a jej priatelia z ríše zvierat čeliť mnohým nepriateľom, ktorí sa ich budú snažiť zastaviť pri záchrane sveta. Choreografia súbojov vyzerá impozantne, súboje na blízko pôsobia veľmi ladným dojmom. Hlavná hrdinka disponuje schopnosťou obnovy zničenej prírody. Vizuálna stránka titulu vyzerá úchvatne, dátum vydania bol stanovený na 24. augusta.

Deathloop
(PlayStation 5)

Už pri samotnej zmienke o Arcane štúdiu naskakujú mnohým hráčom zimomriavky. Práve táto skupina talentovaných vývojárov stojaca za výbornými steam-punkovými titulmi série Dishonored predstavila nové zábery priamo z hrania ich novinky s názvom Deathloop. Ako už samotný názov naznačuje, dej sa bude točiť okolo schopnosti hlavného hrdinu, ktorý sa každý deň zrodí nanovo bez ohľadu na to, akou smrťou predchádzajúci deň zahynul.

Nanešťastie túto zvláštnu schopnosť objavili ziskuchtiví lovci odmien, ktorí si rýchlo spočítali, že ide v podstate o nekonečný zdroj príjmu. Samozrejme len v prípade, že by uspeli oni, nie hlavný hrdina. Hrateľnosť je postavená na základoch spomínanej série a aj keď je tentokrát zameraná viac na akčnú ako na stealth stránku, možnosť tichého postupu tu stále je.

K prežitiu ďalšieho dňa má hlavný hrdina celý rad schopností, medzi tie najzaujímavejšia patrí schopnosť zneviditeľnenia sa alebo okamžitý presun formou teleportu ako ho poznáme zo spomínaného Dishonored. Titul vychádza s časovým predstihom exkluzívne na PlayStation 5 už 25. mája.

Final Fantasy VII Remake Integrade
(PlayStation 4, PlayStation 5)

Legenda populárneho žánru JRPG sa vo veľkom štýle vrátila na naše obrazovky začiatkom minulého roka. Išlo o jednu z labutích piesní dosluhujúcej PlayStation 4 a okamžite po svojom vydaní sa na chvíľu zastavil čas. Presne takýto návrat si totiž hráči vymodlili. O samotnom titule sa viac dozvieš v samostatnom článku, kde sme novinku porovnali s originálom.

Nedokážeme si predstaviť impozantnejší záver tohoročnej State of Play, akým bolo predstavenie Final Fantasy VII Remake pre zariadenia PlayStation 5. Novinka s podtitulom Integrade so sebou prináša vylepšenie už tak pôsobivej vizuálnej stránky a po meste Midgar sa v koži hlavného hrdinu Clouda budeme pohybovať v natívnom 4K rozlíšení a v plynulých 60 fps.

Nahrávanie je vďaka super rýchlemu disku PlayStation 5 minulosťou, rovnako ako nenávidené doskakovanie textúr. Tie boli dokonca vylepšené, rovnako ako boli pridané nové efekty ako realistická hmla či nové a krajšie nasvietenie herného sveta. Vylepšený vizuál si budeš môcť naplno vychutnať pomocou pridaného foto módu.

Prečítaj si tiež
Vyskúšal som PlayStation 5. Je to právom revolučné zariadenie, no čo ma prekvapilo najviac?

Neostalo však len pri vizuálnom pozlátku. Vítaným bonusom bolo ohlásenie hrateľného prídavku. V tomto DLC bude hlavnou hrdinkou zlodejka Yuffie, ktorá bude musieť zachrániť svoje rodné mesto Wutai pred skazou. Dodatočný obsah bude k dispozícii v druhej polovici roka, konkrétne 6. októbra. Okrem tohto plateného prídavku bude pre majiteľov pôvodnej verzie update na PlayStation 5 k dispozícii bezplatne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom