Energetické štítky na spotrebičoch dostávajú od zajtra novú podobu. Doterajšie označovanie spotrebičov energetickou triedou prechádza zmenami a navyše pribúda na štítkoch nový QR kód. Podľa nového označovania môže aj doterajší spotrebič s najlepšou energetickou triedou spadať do omnoho horšej kategórie.

Označovanie výrobkov doterajšími energetickými štítkami sa posledné roky ukazovalo ako zmätočné. Mnohé chladničky, práčky a ďalšie spotrebiče boli často zaradzované do najlepších energetických tried A+, A++ alebo A+++, nakoľko sa v uplynulých rokoch výrazne zmenila ich efektívnosť a spotreba energie. Naopak, nižšie triedy ako E, F a G sa postupne vytrácali.

Nový systém tak poskytne dostatočný priestor pre ďalší technologický vývoj a možnosť postupu spotrebičov do vyšších, ešte úspornejších tried po mnoho rokov.

Európa sa pripravuje na nové energetické štítky

Podľa nových pravidiel, ktoré začnú platiť už od zajtra, sa takéto označovanie ruší pre viaceré druhy výrobkov. Po novom tak budú najvyššie energetické triedy zrušené pre chladničky, umývačky riadu, práčky, televízory a svietidlá, pri ktorých sa prestane používať označovanie s „plusovými“ triedami.

Spomenuté spotrebiče budú označované už len triedami od A po G, kde „G“ predstavuje najhoršiu energetickú triedu a „A“ najlepšiu. Jednotlivé zmeny v označovaní sa na energetických štítkoch spotrebičov prejavia v priebehu tohto roka a nebudú platné v rovnaký čas. Navyše budú štítky jazykovo univerzálne, aby mohli byť využívané v rovnakej podobe na všetkých európskych trhoch.

Doterajšia podoba štítku tak bude upravená aj o nové znaky a v pravom hornom rohu taktiež pribudne QR kód, ktorý spotrebiteľovi umožní zistiť detailnejšie informácie o kupovanom produkte. Po jeho naskenovaní bude spotrebiteľ presmerovaný do Európskej databázy výrobkov s energetickým označením.

Energetické štítky budú rovnako uvádzať nielen spotrebu elektriny, ale aj ďalšie energetické a neenergetické informácie, napríklad informácie o spotrebe vody na každý umývací alebo prací cyklus, o úložnej kapacite, o vydávanom hluku a podobne.

Zmeny sa tiež týkajú metodiky merania umývačiek, práčok a kombinovaných práčok so sušičkou, kde sa namiesto priemernej hodnoty z ročnej spotreby bude počítať so spotrebou na 100 pracích/umývacích/sušiacich cyklov. Ročná spotreba však ostáva v prípade chladničiek, mrazničiek a ďalších spotrebičov, ktoré sú v prevádzke 365 dní v roku.

Zobraziť celú galériu (2)
Freepik (Úprava redakcie)

Nová stupnica bude zjednodušená a spotrebitelia sa pri nákupe nových spotrebičov budú po 2-týždňovom prechodnom období stretávať už len s novými štítkami. Ako prvé dostanú nové energetické štítky v rámci EÚ umývačky riadu, práčky, chladničky a elektronické displeje, na ktorých sa začne nové označovanie tried objavovať už od zajtra. V prípade svietidiel prejdú štítky zmenou od 1. septembra 2021.

Počas prechodného obdobia sa môžu spotrebitelia stretávať s duálnym označovaním spomenutých produktov, na ktorých budú nalepené oba typy štítkov, teda starý a nový. Pokiaľ však dôjde v budúcnosti k ďalšiemu zvýšeniu efektivity spotrebičov, energetické štítky budú opäť upravené, aby reflektovali nové energetické triedy a zmeny v produktoch do domácností.

Štítky na spotrebičoch sú tu už 26 rokov, uplatnili sa aj v iných oblastiach

Energetické štítky poukazujú na efektívnosť a spotrebu produktov v EÚ už od roku 1994. Vďaka takejto infografike tak môžu spotrebitelia zohľadňovať pri výbere energetickú triedu spotrebičov, pričom na ich efektívnosť pri nákupe prihliada až 79 % všetkých zákazníkov v rámci európskeho trhu.

Nové energetické štítky zároveň prispejú k dlhodobým cieľom EÚ v oblasti ekológie, pričom experti predpokladajú, že nové štítky zabezpečia celkovú ročnú úsporu energie do roku 2030 na 38 TWh, čo zodpovedá ročnej spotrebe elektrickej energie v susednom Maďarsku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú