Sociálne siete si niektorí ľudia často mýlia s online priestorom pre šírenie nenávistných prejavov, klamstiev či vyhrážania. Ako ukázal prípad z Trebišova, takéto konanie môže mať súdnu dohru. Súd v Trebišove totiž uznal štvoricu mužov vinných v prípade poškodenia cti a dôstojnosti bývalého primátora. Na Facebooku šírili klamstvá, teraz dostali pokutu 40 000 €. O téme ako prvý informoval Denník N.

Celý prípad sa začal odohrávať po tom, ako v roku 2010 získal post primátora Trebišova Marián Kolesár. Netrvalo dlho a objavili sa prvé politické spory.

Kolesára začali na Facebooku osočovať 4 obyvatelia Trebišova, jeden z nich pracuje ako fotograf pre agentúru TASR.

Trebišovčania doplatili na facebookové komentáre

Urážky a klamstvá na adresu vtedajšieho trebišovského primátora sa začali objavovať na sociálnej sieti v roku 2013. Kolesár mužov vyzval, aby od šírenia takýchto komentárov upustili, čo odôvodnil tým, že na nich podá žalobu. Štvorica mužov vo svojich komentároch cielila urážky nielen na primátora, ale aj ďalších poslancov z vedenia mesta.

Zobraziť celú galériu (1)
Na snímke zľava bývalý primátor Trebišova Marián Kolesár, generálny riaditeľ Intech Slovakia, s.r.o. Ivan Ďuďák a primátor Trebišova Marek Čižmár pri slávnostnom prestrihnutí pásky počas otvorenia novej kotolne. FOTO TASR- Roman Hanc

V komentároch sa podľa Denníka N objavovali aj výrazy ako „trebišovská šľapka“, „šváby na mestskom úrade“ či „mafia v bielych golieroch“ a iné. Podľa súdu sú autormi urážlivých a klamlivých príspevkov Trebišovčania Milan Juhás, Roman Hanc, Michal Keclík a Hubert Písečný. Roman Hanc pracuje ako fotograf pre tlačovú agentúru TASR.

Štvorica sa mala dopustiť poškodzovania cti a dôstojnosti, za čo im bol podľa zatiaľ neprávoplatného rozhodnutia súdu uložený finančný trest 40 000 € (spolu) a povinnosť verejného ospravedlnenia. Najvyššiu pokutu 12 000 € dostal fotograf agentúry TASR Roman Hanc, podnikatelia Michal Keclík a Huber Písešný majú zaplatiť po 10 000 € a výtvarník Milan Juhás obišiel s pokutou 8 000 €.

Šírenie nenávistných prejavov a klamstiev sa nevypláca

Takýto trest za šírenie klamstiev na sociálnej sieti je na Slovensku nevídaný. Doteraz sme sa mohli stretávať len so správami o vyšetrovaní stránok a ľudí, ktorí šírili na Facebooku dezinformácie. Príkladom môže byť vyšetrovanie web stránky Bádateľ.sk, na ktorú podalo žalobu Ministerstvo zdravotníctva SR za šírenie dezinformácií a prípadu sa po polroku začala venovať aj polícia.

Zobraziť celú galériu (1)
natanaelginting/Freepik

V prípade žaloby bývalého primátora Trebišova však ide o ojedinelé rozhodnutie súdu, ktorý obžalovaných usvedčil zo šírenia klamstiev a poškodenia cti a dôstojnosti. Samotná žaloba však bola podaná až v roku 2015, aby sa podľa Kolesára nespájala s predvolebnou kampaňou. Ďalšie volebné obdobie už nezískal, a tak v tom roku podal na štvoricu mužov žalobu ako súkromná osoba.

NEPREHLIADNI
Konšpirátorský web Bádateľ začala vyšetrovať polícia. Kvôli ktorým článkom budú mať hoaxy dohru?

Obžalovaní popierali vinu, usvedčili ich dôkazy

Prípad osočovania na sociálnej sieti však čakal na rozsudok dlhé roky, súdy sa odkladali a sudcovia sa menili kvôli zaujatosti. Nakoniec bol zatiaľ neprávoplatný rozsudok vyslovený v novembri 2020, kedy obžalovaní spoznali svoj prísny trest. Vo svojej obhajobe však viacerí z nich popierali, že boli autormi urážlivých a klamlivých príspevkov.

Neskôr muži na súde tvrdili, že profily, z ktorých boli príspevky písané, nepatrili im a že ich mená niekto na Facebooku zneužil. Výhovorky však neobstáli a nepomohla im ani notárska zápisnica, ktorá mala potvrdzovať, že profily sa nachádzajú na iných URL adresách ako uvádzala obžaloba. To však mohli v priebehu rokov zmeniť aj oni sami v nastaveniach mena profilu na sieti.

Obžaloba mala k dispozícii dostatok jednoznačných dôkazov, ktoré mužov nakoniec usvedčili. Súd tak rozhodol, že všetci 4 obžalovaní sú vinní v prípade šírenia takýchto príspevkov na adresu bývalého primátora a vedenia Trebišova, rozsudok ale nie je právoplatný. Obžalovaní sa odvolali a o prípade bude ďalej rozhodovať Krajský súd v Košiciach.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom