Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nórsky výrobca hliníka Norsk Hydro ASA čelí problémom v reťazci dodávok energie, keďže spoločnosť Markbygden Ett AB, ktorá stojí za veterným parkom Markbygden ETT vo Švédsku, začala v novembri minulého roka proces reorganizácie spoločnosti, píše portál Recharge.

Podľa najnovších informácií navyše tento veterný park, ktorý má byť najväčší v Európe s plnánovaným výkonom až 4 GW, ako uvádza portál Power Technology, nedokáže dodať zazmluvnený objem elektrickej energie.

Nedokáže splniť zmluvnú povinnosť

Podstata problému spočíva v zmluve o nákupe elektrickej energie (PPA), ktorú spoločnosti Norsk Hydro a Markbygden Ett uzavreli v roku 2017. Podľa tejto dohody mala spoločnosť Norsk Hydro od roku 2021 do roku 2039 dostávať z veternej farmy Markbygden Ett ročné dodávky základného zaťaženia vo výške 1,65 terawatthodín (TWh).

Pri predpokladanej ročnej výrobe 2,2 TWh v rámci veterného projektu však nedostatok dodávok elektrickej energie predstavuje pre činnosť spoločnosti Norsk Hydro významný problém. Nanešťastie, nie je verejne známe, prečo Markbygden ETT nedokáže dodať zazmluvnené množstvo energie.

Spoločnosť Markbygden Ett AB, ktorej prevažným vlastníkom je China General Nuclear Power Group Europe Energy (CGNEE) a BNR Infrastructure, dcérska spoločnosť GE Capital a Silk Road Fund China, sa ocitla vo finančných problémoch v dôsledku nižšej výroby, než sa očakávalo. To viedlo k porušeniu dohody, pričom spoločnosť Norsk Hydro od tretieho štvrťroka 2023 hlási pohľadávky za nedodanú energiu v celkovej výške približne 12 miliónov EUR (12,9 milióna USD). V reakcii na to má spoločnosť Norsk Hydro v úmysle vymáhať náhradu za tento výpadok.

TASR - Pavol Ďurčo

Zdá sa, že hlavnou príčinou finančných problémov spoločnosti Markbygden Ett AB je jej nevýhodná zmluva so spoločnosťou Norsk Hydro, v ktorej bol garantovaný pevný objem elektrickej energie. V dôsledku toho spoločnosť Markbygden Ett AB v obdobiach nízkej veternej aktivity znášala vyššie náklady na plnenie svojich záväzkov, čo zhoršovalo jej finančnú situáciu.

Dôsledky tohto vývoja presahujú rámec zmluvného sporu medzi spoločnosťami Norsk Hydro a Markbygden Ett AB a poukazujú na problémy spojené so začleňovaním obnoviteľných zdrojov energie do priemyselných činností. Keďže sa spoločnosti snažia plniť ciele udržateľnosti, zabezpečenie spoľahlivých a nákladovo efektívnych dodávok energie sa stáva prvoradým. Výsledok tejto situácie bude nepochybne formovať budúce stratégie obstarávania energie pre spoločnosť Norsk Hydro, ako aj pre ďalších priemyselných hráčov, ktorí prechádzajú na obnoviteľné zdroje energie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú