Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Výskumníci poskytujú pacientom s rakovinou pankreasu novú nádej. Jednu z najsmrteľnejších foriem rakoviny je možné potlačiť kombináciou liečiv L-asparagináza a inhibítora MEK. Lekári teraz dúfajú v rýchle nasadenie lieku do klinických testov.

Rakovina pankreasu sa radí medzi najsmrteľnejšie formy rakoviny a ide o mimoriadne zákerné zhubné ochorenie. V súčasnosti napriek pokrokom v medicíne prehrá svoj boj s touto zákernou chorobou až 95 % pacientov. Ako informuje portál DailyMail, pre týchto pacientov ale teraz svitá nádej. Výskumníci totižto objavili kombináciu liekov, ktorá môže rakovinový nádor potlačiť.

Nová kombinácia existujúcich liekov poskytuje novú nádej pre pacientov s rakovinou pankreasu

Výskumníci zistili, že kombináciou liečiv L-asparagináza a inhibítora MEK dokážu tumor potlačiť. Lieky doslova tumor vyhladujú, pretože ho odstavia od prísunu látok, ktoré sú pre jeho rast dôležité. Týmto spôsobom tak už tumor nie je vyživovaný, čím sa zamedzí jeho rastu a postupom času sa môže aj zmenšovať.

Oba lieky sú už bežne v praxi využívané a sú veľmi úspešné pri liečbe rakovín ako je leukémia. Liek L-asparagináza môže tumor na pankrease vyhladovať, pretože ho odstaví od najdôležitejšej výživnej látky, asparagínu. Tento liek však na zabitie tumoru nestačí, pretože tumor aktivuje bez prísunu asparagínu stresovú reakciu nádorových buniek, ktorá si ho začne sama vyrábať.

Na obmedzenie procesu preto tým vedcov okolo Dr. Ronaia využila inhibítor MEK, ktorý sa aktuálne využíva na liečbu solídnych nádorov, vrátane melanómu kože. Ten úspešne zastavil tumor vo výrobe vlastného asparagínu, čím sa docielil požadovaný účinok oboch liečiv. Svoje zistenia vedci publikovali v žurnále Nature Cell Biology.

Testy na myšiach boli úspešné. Zvládnuť rakovinu pankreasu na ľudských pacientoch môže byť zložitejšie

Doposiaľ však testy kombinácie liekov prebehli len na myšiach, no Dr. Ronai v ich súvislosti hovorí o takmer kompletnom odstránení nádoru. V publikovanej štúdii vedci ukázali, že tieto dve liečivá zmiernili nádory melanómu u myší a zablokovali jeho metastázy. Tým vedcov si ale uvedomuje, že liečenie rakoviny pankreasu na ľudských pacientov nemusí ísť tak hladko.

Zobraziť celú galériu (2)
Na tomto obrázku môžeme vidieť axiálny CT obraz s kontrastom a prídavkom farby. Krížové línie smerujúce doľava obklopujú makrocystický adenokarcinóm hlavy pankreasu. Zdroj: Wikipedia

O novom type liečby sa ale pozitívne vyjadrilo už niekoľko expertov vrátane Rosalie Searsovej, profesorky na Oregonskej zdravotníckej a vedeckej univerzite, ktorá uviedla: „Je zrejmé, že nenájdeme jedinú magickú guľku, ktorá rakovinu vylieči, ale namiesto toho budeme potrebovať niekoľko liekov, ktoré sa zameriavajú na viaceré zraniteľné miesta.

Táto štúdia identifikuje sľubné duálne liečenie rakoviny pankreasu – jedného z najsmrteľnejších druhov rakoviny – a teším sa na testovanie týchto liekov u pacientov,“ dodala Searsová. Tým vedcov sa teraz snaží o klinické testy, ktoré sú potrebné pred nasadením lieku do praxe. Stále však musia postupovať obozretne, nakoľko rakovina pankreasu je notoricky známa v obchádzaní obranyschopnosti tela.

Ak budú pokusy naozaj úspešné, pacientom po celom svete svitá nová nádej na život. Len na Slovensku bolo podľa údajov z roku 2007 touto zákernou chorobou novodiagnostikovaných spolu 793 pacientov. Z nich bolo evidovaných 760 úmrtí na karcinóm pankreasu. Pre dobro týchto pacientov tak veríme, že duálna liečba týmu vedcov okolo Dr. Ronaia bude úspešná.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú