Severná Kórea zažila ďalšie technické fiasko, keď sa pokúsila o spustenie svojho nového 5 000-tonového torpédoborca na vodu v lodenici na východnom pobreží v meste Čchongdžin. Pokus skončil vážnou nehodou, ktorá bola potvrdená nielen oficiálnymi severokórejskými médiami, ale aj satelitnými zábermi zverejnenými britským obranným think tankom The Open Source Centre. Na tému upozornil Defence-blog.

Prekvapivo priznali potupu

Na vysoko detailných fotografiách, ktoré boli zverejnené 22. mája, je jasne vidieť provu plavidla uviaznutú na brehu, zatiaľ čo zadná časť je ponorená vo vode. Okolo trupu je natiahnutý modrý plachtový kryt, pravdepodobne snaha zamaskovať škody alebo ochrániť poškodené časti torpédoborca.

Rodong Sinmun, hlavný štátny denník, výnimočne otvorene priznal neúspech a označil nehodu za „vážnu, neakceptovateľnú udalosť“. Severokórejský líder Kim Čong-un bol osobne prítomný pri pokuse o spustenie plavidla a incident opísal ako „závažnú udalosť“ a dokonca „zločinný čin“, čím signalizoval, že zlyhanie bude mať politické dôsledky.

Podľa oficiálnej tlačovej agentúry KCNA došlo k predčasnému skĺznutiu zadnej časti lode do vody v dôsledku zlyhania odpaľovacieho zariadenia. To spôsobilo narušenie dna lode a stratilo sa jej štrukturálne vyváženie, čo znamenalo, že prova zostala uviaznutá na sklze, zatiaľ čo zadok sa potopil.

Vysvetlenia odborníkov

Obranní analytici, ktorí študovali snímky z družíc, upozorňujú na viditeľné naklonenie plavidla, čo naznačuje, že vnútorné priestory mohli byť zaplavené. „Na základe satelitných záberov je rozumné predpokladať, že voda už prenikla do vnútra lode. Pohonné systémy a elektronika budú pravdepodobne neopraviteľné,“ uviedol odborník na námornú konštrukciu pre juhokórejský denník Chosun Ilbo.

Zatiaľ čo severokórejský režim nezverejnil žiadne oficiálne fotografie incidentu, potvrdil, že Kim Čong-un okamžite nariadil obnovu torpédoborca. Vyzval na urgentné opravy, ktoré majú byť dokončené pred veľkým straníckym zasadnutím plánovaným na jún.

Odborníci však pochybujú, že Severná Kórea má k dispozícii potrebnú ťažkú techniku na záchranu tak veľkého plavidla. „Na vytiahnutie lode by bolo potrebné úplne ju zatlačiť do mora a následne ju vyzdvihnúť pomocou žeriavov a pontónov – čo je vybavenie, ktoré Severná Kórea pravdepodobne nevlastní,“ uviedol jeden z expertov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP