Sociálna sieť X, kedysi známa ako Twitter, sa zrejme dočká kontroverzného kroku, s ktorým prišiel miliardár a nový majiteľ spoločnosti – Elon Musk. Ako totiž upozorňuje TechCrunch, už čoskoro zrejme nebude možné na tejto sociálnej sieti uverejňovať príspevky a interagovať s inými používateľmi bez toho, aby si zaplatil. Musk argumentuje bojom proti botom, má to však háčik.

Drobný poplatok

Elon Musk argumentuje pri zavádzaní takýchto opatrení tým, že moderná umelá inteligencia a trollie farmy dokážu pomerne jednoducho obísť existujúce opatrenia, ako napríklad CAPTCHA overovanie. Sociálne sieť X má miesto toho zaviesť malý poplatok, zrejme vo výške 1 amerického doláru alebo 1 eura, ktorý používateľovi umožní interagovať s inými používateľmi.

To zahŕňa nielen vytváranie príspevkov, ale tiež zdieľanie či dokonca „lajkovanie“ príspevkov iných používateľov. Poplatok má byť každoročný a bez neho bude používateľom umožnené len čítanie iných príspevkov, čo môže mnohým stačiť. Nejde o prvý pokus zamedziť poplatkami falošným účtom, keďže podobné dôvody Musk uvádzal aj pri spoplatnení modrého odznaku za overenie účtu.

Ako sa však ukázalo, falošné účty túto funkciu zneužívajú aj keď je oveľa drahšia, než dnes plánovaný poplatok. Či sa takýmto spôsobom teda naozaj podarí znížiť množstvo botov je otázne, vylúčené to však nie je. Zároveň je však v hre aj spokojnosť samotných používateľov – poplatok je síce pomerne nízky, avšak napriek tomu môže mnohých odradiť.

Príde aj Xmail?

Musk nedávno nepriamo ohlásil aj príchod platformy Xmail, čo mnohí vidia ako ďalší krok k jeho ambícii premeniť X na „aplikáciu pre všetko“. Aj keď Xmail skutočne vznikne, konkurovať Gmailu bude obrovská výzva. Podľa údajov z roku 2024 má Gmail viac ako 1,8 miliardy používateľov.

Bude sa dať obísť

Musk však zároveň dodal, že bude možné zverejňovať príspevky aj bez takéhoto poplatku pri splnení dôležitej podmienky – vytvorený účet bude musieť mať aspoň tri mesiace. Otázkou však je, či práve takúto funkciu nemôžu využiť aj boti a trollie farmy, ktoré si vopred vytvoria množstvo profilov, ktoré nechajú „odležať“, až kým sa im neodomkne možnosť interagovania s inými používateľmi.

Takýto poplatok už bol testovaný koncom minulého roka napríklad na Novom Zélande či Filipínach, pričom práve v takejto forme môže čoskoro prísť aj do ďalších krajín. Či bude tento poplatok pochuti regulátorom v Európskej únii je zatiaľ otázne, keďže EÚ má Muskovu sieť v zuboch už dlhšiu dobu napríklad kvôli slabému boju proti šíreniu dezinformácií.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú