Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Sobota nebude pre mnohých len dňom oddychu, ale zároveň aj dňom, keď bude možné sledovať jedinečné vesmírne divadlo – februárový spln Mesiaca. Portál Počasie.eu uvádza, že v našich končinách sa Mesiac dostal do splnu v sobotu presne o 13:30. V tom čase ho nebolo možné pozorovať, no o pár hodín neskôr bude viditeľný na večernej oblohe.

Označujú ho „mikromesiac“

Februárový spln, prezývaný aj ako Snežný Mesiac, je špecifický vo svojej veľkosti. Tento Mesiac v splne sa tiež považuje za „mikromesiac“, pretože na svojej obežnej dráhe sa dostane do najväčšej vzdialenosti od Zeme. Pôjde tak o najmenší spln v tomto roku, Space uvádza, že bude približne o 10 % menší ako normálny spln.

Väčšina ľudí si to ani nevšimne, no mesiac sa bude sa javiť o niečo slabší a menej veľký ako typický spln, no napriek tomu ho na našej oblohe neprehliadneš. Mesiac sa bude javiť plný ako v splne štyri dni, od štvrtka do nedele, uvádza americký Národný ústav pre letectvo a vesmír (NASA), Tento spln bude zároveň posledným v zimnom období, marcové vesmírne divadlo sa odohrá len niekoľko dní po začiatku jari.

Pomenovanie Snežný mesiac pochádza od indiánskych kmeňov, ktoré obývali dnešné územie Spojených štátov. Indiánske pomenovanie začal zverejňovať Mainský farmársky almanach, v 30. rokoch minulého storočia.

Fotka Mesiaca so 100-násobným priblížením - Fontech

Pomenovanie sa spája s počasím, ktoré bývalo typické pre február, a spájalo sa s intenzívnymi snehovými zrážkami. S počasím je spojený aj ďalší názov, ktorí indiáni používali – Búrkový mesiac. Zlé počasie a silné snehové búrky sťažovali lov, preto sa tento mesiac nazýval aj Mesiacom hladu.

V Európe sa pre tento spln používali aj mená „Vlčí mesiac“ alebo „Mesiac hromníc“. NASA ale pripomína, že Hromnice, ktoré sa oslavujú 2. februára, boli bližšie k minulému splnu.

Meteorológovia hlásia nepriaznivé počasie

Pozorovanie ale môže zmariť počasie na Slovensku. To podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) bude aj naďalej ovplyvňovať zvlnený studený front, na ktorom sa začne prehlbovať plytká tlaková níž, ktorej stred sa bude presúvať zo severného Talianska ďalej na severovýchod.

Na Slovensku tak bude oblačno až zamračené a na viacerých miestach dážď alebo prehánky, vo vysokých polohách sneženie. V priebehu dňa od západu ubúdanie zrážok. Ojedinele aj výdatnejšie zrážky – najmä na južných návetriach.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú