Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedcom sa v novej štúdii publikovanej na predtlačovom serveri arXiv, podarilo priblížiť k rozlúsknutiu záhady bizarných vesmírnych rýchlych rádiových zábleskov (FRB – Fast Radio Burst), ktoré neustále bombardujú našu planétu. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Mimozemské signály

Rýchle rádiové záblesky známe ako FRB našu planétu bombardujú už takmer dve dekády. FRB totiž pozorne sledujeme už roku 2007, kedy si ich ch v archívnych dátach z pozorovania pulzaru z roku 2001 všimli dvaja vedci. Od tej doby vedci stihli zaznamenať tisícky FRB, pričom sa ukázalo, že niektoré sa pravidelne opakujú, iné k nám pricestujú iba raz.

Ich nepredvídateľnosť a často neschopnosť opakovať sa sťažuje ich štúdium. Treba však poznamenať, že v posledných rokoch pri sledovaní a analýze jednorazových zábleskov vedci urobili obrovské pokroky.

Hoci väčšina udalostí FRB sú jednorazové záležitosti, ktoré sa viac nezopakujú, hŕstka z nich „bleskla“ znovu. Tieto opakované FRB pre vedcov predstavujú jedinečnú príležitosť vystopovať ich až k zdroju signálu.

Ilustrácia zobrazuje prichádzajúce FRB. T. Jarrett (IPAC/Caltech); B. Saxton, NRAO/AUI/NSF

Jeden z najzvláštnejších FRB

To urobili aj vedci v novej štúdii, ktorí sledovali záblesk s označením FRB 20220912A až do svojej hostiteľskej galaxie vzdialenej zhruba 1 miliardu svetelných rokov. Na upresnenie polohy zdroja bolo potrebné vykonať až 541 hodín pozorovaní a extrahovať údaje z celkovo 35 zábleskov s priemernou dobou trvania 1,2 milisekundy.

Jingchuan Yu/Beijing Planetarium/NRAO/Juric P./Depositphotos/Úprava redakcie

Následne vedci tento signál natiahli a sledovali, ako sa emisia zo zdroja mení v priebehu času. Ukázalo sa, že FRB 20220912A zdieľa niektoré charakteristické črty s inými FRB, pričom jeho výbuchy žiarenia nemajú nič spoločné.

Všetko teda nasvedčuje tomu, že FRB 20220912A je jedným z mála opakovaných FRB, ktorý pri svojich zábleskov nevykazuje žiadny vzor, ale naopak k záblesku dochádza úplne náhodným spôsobom. Signály, ktoré chrlí sú ale ešte omnoho zaujímavejšie.

V priebehu dvoch mesiacoch totiž dochádzalo neustále k ich rozptylu a poklesu strednej frekvencie. Vedci však toto správanie, respektíve pokles frekvencie zábleskov nedokážu vysvetliť a nikdy také doposiaľ nevideli. Hoci nevedia prečo k tomuto poklesu dochádza, nazdávajú sa, že rozlúštenie tejto záhady pomôže zistiť pôvodov FRB.

Dôkazy naznačujú, že niektoré FRB sú dielom magnetorov, ale zatiaľ nie je isté, či je to prípad všetkých FRB, alebo či je za rozličnými FRB iný zdroj. Zaujímavé tiež je, že údaje objavené pri FRB 20220912A nenaznačujú ani nevylučujú akýkoľvek model vytvárania a šírenia FRB. Záblesk však poskytuje akési meradlo, ktoré možno použiť na porovnanie s budúcimi objavmi zvláštnych FRB.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú