Nová štúdia publikovaná v žurnále Gondwana Research pojednáva o objave dlho zabudnutej tektonickej platni, ktorá kedysi podopierala dnešného Juhočínske more. Objaviť sa ju podarilo po 20 miliónoch rokoch od svojho zmiznutia. Na tému upozornil portál LiveScience.

Nečakaný objav

Tektonické platne alebo litosferické platne sú mohutné „dosky“ pevnej zemskej kôry a časti vrchného plášťa. Vonkajšia vrstva našej planéty a najvrchnejšia časť plášťa známa ako litosféra sa skladá z viac ako 20 tektonických platní, ktoré sa neustále pohybujú, podsúvajú pod seba a rôznym spôsobom ovplyvňujú život na našej planéte.

Jednoducho povedané, tektonické dosky sú veľké kusy zemskej kôry, ktoré sa pohybujú a tvoria základ geologických procesov na Zemi. Vedci z času na čas objavujú zvyšky starodávnych tektonických dosiek v rôznych častiach sveta, čo im umožňuje lepšie porozumieť minulým geologickým udalostiam, uvádza portál ScienceAlert.

Vedcom v novej štúdii sa pod vedením Suzanny van de Lagemaat podarilo spojením geologických údajov zachovaných v pohoriach a oceánskych fragmentoch objaviť pozostatky starodávnej tektonickej platne, ktorá zanikla zhruba pred 20 miliónmi rokov.

„Je prekvapujúce nájsť zvyšky platne, o ktorej sme vôbec nevedeli,“ uviedla van de Lagemaat pre portál LiveScience.

Čo o nej vieme?

Na základe rekonštrukcií odborníci odhadujú, že tento kus zemskej kôry, ktorý je teraz známy ako „platňa Pontus“, kedysi pokrýval jednu štvrtinu dnešného Tichého oceánu. V tom čase medzi Euráziou a Austráliou existoval obrovský oceán, ktorý bol pripútaný k Antarktíde ako súčasť superkontinentu Pangea.

Utrecht University

Postupom času, ako sa superkontinent Pangea rozpadal na jednotlivé kontinenty, platňa Pontus, ktorá sa nachádzala pod pradávnym oceánom bola postupne pohlcovaná tektonickými doskami, ktoré v priebehu času dopravili Borneo a Filipíny na svoju súčasnú pozíciu.

Rekonštrukcia ukázala, že predmetná tektonická platňa vznikla pred zhruba 160 miliónmi rokov, ale odborníci sa nazdávajú, že v skutočnosti je omnoho staršia. V priebehu svojej existencie postupne klesala pod iné platne, až bola napokon zatlačená pod austrálskou tektonickou platňou na juhu a Čínou na severe, až napokon pred 20 miliónmi zmizla.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú